Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Avrupa'da Sanayinin Çarkları Haziranda Yavaşladı

Avro Bölgesi'nde sanayi üretimi, haziranda aylık bazda yüzde 0,4, Avrupa Birliği'nde ise yüzde 0,2 azaldı.

yapi.com.tr / AA
Avrupa'da Sanayinin Çarkları Haziranda Yavaşladı

Avrupa İstatistik Ofisi'nin (Eurostat) açıkladığı verilere göre, 19 üyeli Avro Bölgesi'nde mevsimsellikten arındırılmış sanayi üretimi haziran ayında aylık bazda yüzde 0,4 azaldı, yıllık bazda ise yüzde 1,2 artış kaydetti. Piyasa beklentisi ise sanayi üretiminin aylık yüzde 0,1 azalması ve yıllık yüzde 1,7 artması yönündeydi. Böylece hem aylık hem de yıllık veri piyasa beklentisinin altında gerçekleşmiş oldu.

Avrupa Birliği'nde (28 ülke) ise sanayi üretimi aylık bazda yüzde 0,2 azalırken, yıllık bazda yüzde 1,7 yükseldi.

Avro Bölgesi'nde mayıs ayında yüzde 0,4 gerilediği açıklanan sanayi üretimi yüzde 0,2'ye, aynı dönemde AB'de ise yüzde 0,3 azaldığı belirtilen sanayi üretimi yüzde 0,1'e aşağı yönlü revize edildi.

Alt detaylara bakıldığında Avro Bölgesi'nde sanayi üretiminin bir önceki aya kıyasla gerilemesinde dayanıklı tüketim malları üretiminin yüzde 2, sermaye malı üretiminin yüzde 1,8 ve ara malı üretiminin yüzde 0,5 gerilemesi etkili oldu. Enerji üretimi ise yüzde 3,2 artış gösterdi.

AB'deki sanayi üretimindeki düşüş sermaye malı üretiminin yüzde 1,2, dayanıklı tüketim malları üretiminin yüzde 0,4, dayanıksız tüketim malları üretiminin yüzde 0,3 ve ara malı üretiminin yüzde 0,1 gerilemesinden kaynaklandı. Enerji üretimi ise yüzde 1,5 yükseldi.

Almanya'da sanayi üretimi yüzde 0,9 azaldı

AB ülkeleri içinde haziran ayında sanayi üretiminde aylık bazda en fazla azalış yüzde 2,9'la Hırvatistan'da, en fazla artış ise yüzde 4,2 ile Danimarka'da yaşandı. Söz konusu dönemde Avrupa'nın lokomotif ülkesi Almanya'nın sanayi üretimi yüzde 0,9 azalırken, Yunanistan'ın ise sanayi üretimi yüzde 0,2 geriledi.

Yıllık bazda Avro Bölgesi'nde haziran ayında sanayi üretiminin artışına en fazla olumlu etki yüzde 2,5'le dayanıksız tüketim malları üretiminden geldi. Sermaye malı üretimi yüzde 1,7, ara malı üretimi 0,2 ve dayanıklı tüketim malları üretimi yüzde 0,1 artarken, enerji üretimi değişmedi.

AB üyesi ülkeler içinde yıllık bazda sanayi üretiminde en fazla artış yüzde 27,6 ile İrlanda'da, en fazla düşüş yüzde 4,6 ile Yunanistan'da kaydedildi.

Söz konusu dönemde, Almanya'nın sanayi üretimi yüzde 1,2, İngiltere'nin yüzde 1,7, Fransa'nın yüzde 0,5 ve İspanya'nın sanayi üretimi yüzde 4,7 artarken, Hollanda'nın sanayi üretimi yüzde 2,4 ve İtalya'nın sanayi üretimi yüzde 0,3 geriledi.

Öte yandan sanayi üretimi verilerinden önce 1.131 seviyesinde olan avro/dolar paritesi veri sonrası 1.129 seviyesine düştü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/avrupada-sanayinin-carklari-haziranda-yavasladi_133345.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!