Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Avrupa'dan Düşük Faize Devam Mesajı Geldi

ECB Başkanı Draghi, enflasyon hedefine ulaşmak için ihtiyaç olması halinde tüm araçları kullanacaklarını söyledi.

yapı.com.tr/AA
Avrupa'dan Düşük Faize Devam Mesajı Geldi

Avrupa Merkez Bankası (ECB) politika faizini sıfırda ve mevduat faizini yüzde eksi 0.4'te tutarak beklentiler doğrultusunda karar verdi.

ECB'nin mart ayında faizleri negatif alanda daha da aşağı çekmesinin ardından Reuters anketine katılan 65 uzmanın tamamı faizlerin bu toplantıda sabit kalacağı tahmininde bulundu. Banka 8 Haziran itibariyle şirket tahvilleri alımına başlayacağını söyledi.

Enflasyonun, bankanın hedefi olan yüzde 2'lik seviyenin oldukça altında kalmasından dolayı ECB tekrar tekrar para politikasında gevşemeye gitmek zorunda kaldı.

"ECB, gerekirse tüm enstrümanları kullanacak"

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, Yönetim Kurulu’nun, fiyat istikrarının görünümündeki gelişmeleri yakından izlemeye devam edeceğini, bankanın gerekirse fiyat istikrarı amacına ulaşmak için görevi dahilindeki tüm enstrümanları kullanarak hareket edeceğini ifade etti.

Mario Draghi, faiz kararının açıklanmasının ardından Viyana'da düzenlenen basın toplantısında konuştu. ECB'nin internet sitesinde yayımlanan konuşmasında Draghi, düzenli yapılan ekonomik ve parasal analizlere dayanarak faiz oranlarını değiştirmeme kararı aldıklarını bildirdi.

Faizlerin uzun süre için mevcut ya da daha düşük seviyelerde kalmasını beklediklerini aktaran Draghi, şirket tahvili alımlarına 8 Haziran'da başlanacağını ve varlık alımlarının Mart 2017'ye kadar, gerekirse daha sonra da devam edileceğini vurguladı.

Mart ayı başlarında açıklanan kapsamlı tedbir paketinin Avro Bölgesi’ndeki ekonomik toparlanma hızını desteklediğine dikkati çeken Draghi, ayrıca tedbir paketinin enflasyonun hedeflenen yüzde 2’ye yakın seviyelere dönmesine katkı sağladığını kaydetti.

Yönetim Kurulu’nun, enflasyon görünümünü yakından izlemeye devam edeceğini belirten Draghi, "Yönetim Kurulu, fiyat istikrarının görünümündeki gelişmeleri yakından izlemeye devam edecek ve gerekirse amacına ulaşmak için görevi dahilindeki tüm enstrümanları kullanarak hareket edecek" ifadesini kullandı.

Draghi, ileriye dönük olarak, ekonomik toparlanmanın ılımlı ancak istikrarlı bir hızda devam etmesini beklediklerini ifade ederek, ekonomik toparlanmanın bilanço ayarlamaları, yapısal reformların yetersiz hızı ve gelişen ülkelerdeki bastırılmış büyüme nedeniyle hala baskı altında olduğunu dile getirdi.

ECB personelinin haziran ayına ilişkin makroekonomik projeksiyonlarını da paylaşan Draghi, Avro Bölgesi’nde bu yıl yıllık gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) artışının yüzde 1,4’ten yüzde 1,6’ya yükseltildiğini, 2017 için de yüzde 1,7’de sabit tutulduğunu bildirdi. Draghi, 2018 için ise yıllık GSYH artışının yüzde 1,8’den yüzde 1,7’ye düşürüldüğünü kaydetti.

Enflasyon tahminlerine ilişkin de revizyon yapıldığını aktaran Draghi, 2016 yılı için enflasyon beklentisinin yüzde 0,1’den 0,2’ye çıkarıldığını, 2017 için yüzde 1,3’te ve 2018 için de yüzde 1,6’da sabit tutulduğu bilgisini paylaştı.

Para politikasının orta vadede fiyat istikrarını sağlamaya ve ekonomik faaliyeti desteklemeye odaklandığına dikkati çeken Draghi, para politikasının tam olarak meyvelerini toplamak için, diğer politika alanlarının da kararlı şekilde katkı sağlaması gerektiğini vurguladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/avrupadan-dusuk-faize-devam-mesaji-geldi_145013.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!