Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Avrupalı Banka, Enerji Yatırımları için Türkiye'ye 1,5 Milyar Euro Ayırdı

Ekonomisi hızla büyüyen Türkiye'nin enerji ihtiyacı yabancı yatırımcıların ilgisini çekiyor. Enerji açığı olan Türkiye'de bu alanda yatırım planları olduğunu belirten Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Türkiye Direktörü Michael Davey, yatırımların yüzde 25-30'unu enerjiye ayırdıklarını söyledi. Davey, Türkiye'de son 10 yılda yatırımcılar için uygun

Zaman Gazetesi
Avrupalı Banka, Enerji Yatırımları için Türkiye'ye 1,5 Milyar Euro Ayırdı

Ekonomisi hızla büyüyen Türkiye'nin enerji ihtiyacı yabancı yatırımcıların ilgisini çekiyor. Enerji açığı olan Türkiye'de bu alanda yatırım planları olduğunu belirten Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Türkiye Direktörü Michael Davey, yatırımların yüzde 25-30'unu enerjiye ayırdıklarını söyledi. Davey, Türkiye'de son 10 yılda yatırımcılar için uygun ortam oluşturulduğuna dikkat çekti.
 
Dünyada yaşanan ekonomik krizi başarıyla atlatan Türkiye'ye yabancı yatırımcıların ilgisi her geçen gün artıyor. Bu kapsamda Türk işadamlarıyla bir araya gelen Kanadalı enerji yatırımcıları, yeni yatırım imkânları konusunda görüş alışverişinde bulundu. Türkiye'de yatırımları yakından takip ettiklerini belirten Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Türkiye Direktörü Michael Davey, yatırımlarının yüzde 25-30'unu yenilenebilir enerjiye ayırdıklarını söyledi. Bankanın 2011 yılı için ise aynı sektöre 1,5 milyar Euro'luk bir bütçe ayırdığına dikkat çekti.

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ile Kanada Büyükelçiliği tarafından düzenlenen 'Kanada-Türkiye Enerji ve Çevre İş Forumu' yerli ve yabancı sektör temsilcilerini bir araya getirdi. Burada konuşan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Türkiye Direktörü Michael Davey, Türkiye'nin krizi başarıyla atlattığını söyledi. Her yıl banka olarak 8-9 milyar Euro'luk yatırım planladıklarını anlatan Davey, bu kapsamda Türkiye'de yatırım desteklerini artırmak için banka açtıklarını söyledi. Portföylerinde sürdürülebilir enerji inisiyatifinin yer aldığını dile getiren Michael Davey, Türkiye'nin bu konudaki yatırımlar için en uygun ülkelerden biri olduğunu dile getirdi. Türkiye'de enerji yatırım planları olduğunu vurgulayan Davey, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Türkiye, enerji açığı olan bir ülke. Sanayi altyapısına çok büyük yatırımlar yapılıyor. Ülkede son 10 yılda yatırımcılar için uygun ortam oluşturuldu. Aile şirketleri, yavaş yavaş daha şeffaf çalışan yapılara dönüşüyor. Böylelikle daha çok yabancı sermaye gelmeye başladı. Yatırımcılar artık Türkiye piyasasına güveniyor."

TUSKON Başkanı Rızanur Meral de Türkiye'nin enerji açısından çok önemli bir coğrafyanın ortasında bulunduğuna dikkat çekerek, özel sektörün binden fazla enerji projesini yürüttüğünü dile getirdi. Kanadalı şirketlere Türkiye'de enerji imkânlarını yakından görmeleri tavsiyesinde bulunan Meral, yetersiz olan iki ülke ilişkilerinin gelişmesinde enerjinin önemli bir yer tutacağını hatırlattı. Meral, Kanada'nın enerji konusunda dünyanın en büyük üreticilerinden biri olduğuna işaret etti. Türkiye'de enerji yatırımlarının özelleştirildiğine dikkat çeken TUSKON Başkanı, fırsatlardan faydalanmak için ellerinden geleni yapacaklarının altını çizdi. Meral, forumla Kanadalı işadamları ile TUSKON üyelerini bir araya getirdiklerini, görüşmelerde enerji ve çevre konusunda atılacak adımların, yapılacak işbirliğinin ele alınacağını söyledi. Meral, yatırım konusunda da belirlenmiş bir rakam olmadığını belirtirken, "Türkiye, 44 bin megavatlık kurulu enerjisine 12 bin megavat daha ekleme çabasında. Böylece 3'te 1 oranında Türkiye'nin yatırımı artacak. Bu 100 milyar dolara tekabül ediyor. Kanada gerek Türkiye'den gerekse TUSKON'un etkin olduğu diğer ülkelerden pay almak istiyor." açıklamasını yaptı.

ETİKETLER: ekonomi çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/avrupali-banka-enerji-yatirimlari-icin-turkiyeye-1-5-milyar-euro-ayirdi_79387.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!