Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Avrupalı Sanayicilerden "Hızlı Dönüşüm" Çağrısı

Avrupa ekonomisinin büyümesini ve rekabet gücünün artırılmasını teşvik etmek amacıyla biraraya gelen 18 farklı ülkedeki 50 Avrupalı sanayi liderinden oluşan Avrupa Sanayiciler Yuvarlak Masası (The European Round Table of Industrialists - ERT) Başkanı Leif Johansson, küresel ekonomide liderliği hedefleyen Avrupa’nın hızlı bir dönüşüm

Milliyet Gazetesi
Avrupalı Sanayicilerden "Hızlı Dönüşüm" Çağrısı

Avrupa ekonomisinin büyümesini ve rekabet gücünün artırılmasını teşvik etmek amacıyla biraraya gelen 18 farklı ülkedeki 50 Avrupalı sanayi liderinden oluşan Avrupa Sanayiciler Yuvarlak Masası (The European Round Table of Industrialists - ERT) Başkanı Leif Johansson, küresel ekonomide liderliği hedefleyen Avrupa’nın hızlı bir dönüşüm gerçekleştirmesi gerektiğini bildirdi. ERT’den yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Johansson, 2010 yılında Lizbon hedefleri olarak açıkladıkları Avrupa vizyonuna ilişkin tavsiyelerin, ancak üçte birinde gelişme sağlandığını belirtti.

Avrupa’nın, 2025 yılında hala yaşamak ve çalışmak için cazip bir yer olması isteniyorsa farklı politikaların uygulanması gerektiğine işaret eden Johansson, bunun için Avrupa’nın karşı karşıya olduğu ve iş aleminin faaliyetlerini çerçeveleyen koşulların değişmesi gerektiğini ifade etti. ERT tarafından yayınlanan ilerleme raporunun da bunu ortaya koyduğuna dikkati çeken Johansson, 2011 yılı için belirlenen politika önceliklerinin; AB’nin inovatif gücünü açığa çıkarmak, iş dünyasındaki belirsizlikleri gidermek ve tüm politika alanlarını kapsayan tutarlı bir AB politika stratejisi geliştirmek olduğunu belirtti. Atılan adımların yavaşlığına rağmen, bazı umut verici işaretlerin bulunduğunu ifade eden Leif Johansson, şunları kaydetti.

"AB’nin yeni önerilen politika stratejilerinde şirketlerin rekabet edebilirliğine verilen önemin daha geniş anlamda kabul gördüğünü gözlemliyoruz. Henüz tam anlamıyla bir ’AB Patenti’nden söz edemesek de Avrupa için ortak bir patent anlayışına yaklaştığımızı görüyoruz. Avrupa 2020 Stratejisi AB ekonomisinin gelecekteki gücü ve varlığına odaklanan daha tutarlı bir politika vaat ediyor. Şimdi bu önerilerin onaylandığını ve uygulanmaya başladığını görmeye ihtiyacımız var."

"İnovasyon, ekonomi politikasının merkezine yerleşmeli"

ERT Başkanı Johansson, sürdürülebilir büyümenin başlıca itici güçlerinden biri olan inovasyonun, AB ekonomi politikasının merkezine yerleşmesi gerektiğini ifade ederek, iddialı bir inovasyon politikasının, Avrupa’nın yaşlanan nüfusu, çevresel sorunları ve kamu finansmanının içinde bulunduğu durum gibi toplumsal sorunlarını çözmesine yardımcı olacağını vurguladı. Araştırmaların inovasyona dönüşmesinde şirketlerin önemli bir rol oynadığına işaret eden Leif Johansson, bu nedenle AB’nin inovasyon kapasitesini güçlendirecek bir politika çerçevesine gereksinim duyulduğunu belirtti. Johansson, "Şimdi AB politikalarını geliştirenlerden bunun bir politik öncelik olarak kabul edildiğine dair açık bir işaret bekliyoruz" ifadesini kullandı.

2011 içinde hızla elde edilebilecek kazanımlar

ERT tarafından hazırlanan ilerleme raporunda, Avrupa’nın 2025 yılında yaşamak ve çalışmak için cazip bir yer olabilmesi için iddialı, cesur ve tutarlı politika uygulamalarına gerek duyulduğu, ERT’nin "vizyonu"na ulaşılabilmesi için Avrupa 2020 Stratejisi olan "Tek Pazar Hedefi"ne ulaşılabilmesi yolunda hızla adımlar atılması ve sürdürülebilir kamu finansmanına hızlı ve planlı bir geçişin sağlanması gerekliliği anlatıldı.

Raporda, 2011 yılı için politika öncelikleri şu şekilde sıralandı: "- AB’nin inovasyon gücünün ortaya çıkarılması. Önerilen İnovasyon Birliği öncü inisiyatifi üzerinde mutabakata varılmalı ve kamu alımlarının yeni teknolojilerin geliştirilmesinde ve uygulanmasında stratejik bir araca dönüştürülmesi unsurunu da içerecek şekilde derhal uygulanmaya konulmalıdır. 8. AB Araştırma için Çerçeve Programı (FP8) için bir uygulama planı oluşturulmalıdır. FP8, AB’nin araştırmayı inovasyona dönüştürme kapasitesini geliştirmelidir. Bu doğrultuda AB fonlu araştırma programlarına özel sektörün katılımı güçlendirilmelidir. Sürdürülebilir büyüme ancak Avrupa’nın ekonomi, finans, eğitim, sosyal güvenlik ve emeklilik sistemlerine ve çevresel etkisine köklü çözümler bulunması halinde mümkündür. Sürdürülebilir büyümeye katkı sağlayacak öncü pazarlar yaratılması teşvik edilmelidir.

- İş dünyasına yönelik belirsizliklerin giderilmesi. Bir yandan AB Emisyon Ticareti Sistemi’ni kapsayan ve Avrupa’nın küresel rekabet gücünü ve liderliğini destekleyen bir iklim değişikliği stratejisi izlenirken, bir yandan da hukuki bağlayıcılığı olan uluslararası bir iklim değişikliği anlaşması 2011 yılında tamamlanmalıdır. AB Stratejik Enerji Teknoloji Planı’nın (SET-Plan) finansmanı açıklığa kavuşturulmalıdır. AB’nin doğrudan yabancı sermaye yatırımlarına yönelik yaklaşımının şekillendiği geçiş sürecinde, Avrupalı yatırımcıların hukuki durumlarına kesinlik kazandırılmalıdır. Bir AB yatırım anlaşması modeli geliştirilmesi için yol haritası belirlenmeli ve planlanan mevcut ikili yatırım anlaşmalarının öncelikli geçerlilik taşıması konusunda izlenecek yol açıklığa kavuşturulmalıdır.

- Tüm politika alanlarını kapsayan tutarlı bir AB politika stratejisi geliştirilmesi. AB Tek Pazarı’nın tamamlanması yolunda iddialı adımlar atılmalıdır. Avrupa 2020 Stratejisi’nin tümüyle uygulanması, rekabetçiliği güçlendirecek ve AB politikalarının tutarlılığını sağlayacaktır. AB düşük-karbon ekonomisinin bir parçası olarak ’AB 2050 için Enerji Yol Haritası’, entegre bir politika yaklaşımı ortaya koymalıdır. Bu yaklaşım, çevre, iklim değişikliği, enerji güvenliği, taşımacılık, pazar parametreleri ile sanayi ve tüketicilerin enerjiyi satın alma gücü konularına ilişkin unsurları da kapsamalıdır. Küresel anlamda etkin olabilecek bir yapıya ulaşmak için AB genelinde politika üretim sürecinde entegre bir stratejik yaklaşım geliştirilmelidir. Bunun bir parçası olarak, Avrupa rekabet gücünü harekete geçirmek üzere küresel standartların belirlenmesine yönelik bir AB stratejisi geliştirilmelidir."

ERT

ERT, Avrupa ekonomisinin büyümesini ve rekabet gücünün artırılmasını teşvik etmek amacıyla biraraya gelen 18 farklı ülkedeki 50 Avrupalı sanayi liderinden oluşuyor. Üyeler arasında Türkiye’den de Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı ve Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı yer alıyor. ERT üyeleri arasında, Avrupa tabanlı geniş bir yelpazede yer alan farklı sanayi ve teknoloji alanlarında faaliyet gösteren çok uluslu şirketlerin yönetim kurulu başkanları ve üst düzey yöneticileri yer alıyor. ERT üyesi kuruluşların toplam ciroları 1 trilyon 600 milyar Avro seviyesinde ve bölgede 6,6 milyon civarında bir istihdam üstleniyor.

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/avrupali-sanayicilerden-hizli-donusum-cagrisi_85570.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!