Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Avrupa’nın En Büyük İkinci Saatine Türk İmzası

Dünyanın beşinci, Avrupa’nın ise ikinci en büyük cephe saati Çeçenistan Başkenti Grozni’de! Konyalı Saat grup şirketlerinden Erben Kontrol Sistemleri tarafından Grozni City Projesi’ndeki iş merkezine monte edilen 21,5 ton ağırlığındaki iki dev saat, 17 kişilik ekip tarafından 14 günde bitirildi.

yapi.com.tr
1 Avrupa’nın En Büyük İkinci Saatine Türk İmzası

Dünyanın beşinci, Avrupa’nın ise ikinci en büyük cephe saati, geçtiğimiz günlerde Konyalı Saat grup şirketlerinden Erben Kontrol Sistemleri tarafından Çeçenistan’ın (İçkerya Çeçen Cumhuriyeti) başkenti Grozni’de gerçekleştirilen "Grozni City Projesi"nin en yüksek binalarından birinin hem Kuzey hem Güney cephesine olmak üzere karşılıklı bir biçimde yerleştirildi. 42 katlı binanın iki cephesine de yerleştirilen dev saatler, ülkede de büyük merak uyandırdı. Firma CEO’su İhsan Nalçacı’nın önderliğinde, 14 günlük bir süreçte 17 kişilik ekiple yerleştirilen dev saatlerin her biri 21,5 ton ağırlığında ve 13.5 metre çapında.

Uzman mühendisler tarafından uzun bir projelendirme aşamasının ardından materyal ve statik olarak dizayn edilen dev saat, Türkiye’den 5 büyük konteynırla sevk edildi. Her türlü hava şartlarına uyumlu, yıllarca güvenli şekilde çalışacak dinamizme sahip olan dev saatlerin tamamı Türkiye’de üretildi.Özel tasarım, özel işçilik

Sağlamlık ve güvenlik unsurları için özel olarak projelendirilen bu özel saat, saatte 140m/sn olan rüzgar yüküne dayanabilecek güçte. 2 cephede karşılıklı konumlandırılan saatlerin her biri için yaklaşık 15 ton ağırlığında çelik ana taşıyıcı konstrüksiyon ve bu konstrüksiyon üzerinde rüzgar basıncını absorbe edecek özel bir sistem bulunuyor. Ayrıca ağırlığı azaltmak için alüminyum malzemenin tercih edildiği kadran da özel olarak dizayn edildi.Dev saatte kadran zemini, özel statik hesaplarla binanın taşıyacağı yükü aşmamak için alüminyum güneş panelleri şeklinde yapıldı. Tüm bu malzemeleri taşıyan özel galvaniz kaplamalı konstrüksiyon ile birlikte saatin kadran ağırlığı yaklaşık 4,5 ton.En son LED teknolojisi ile aydınlatılıyor

Saatin ön yüzünde, saat başı olarak tanımlanan indeksler, akrep ve yelkovan; gündüz siyah, gece ise yüzlerce metre mesafeden bile okunabilecek özellikte içten LED aydınlatma ile beyaz olarak görünüyor. Akrep ve yelkovanlarda kullanılan alüminyum malzeme, bu parçaların hem uzun ömürlü hem de hafif olmasını sağlıyor. İndekslerin boyu ise yaklaşık 150 cm. Yelkovanın boyutu kuyruk dahil 730 cm ve 400 kg ağırlığındayken; akrebin boyutu ise kuyruk dahil 555 cm ve 300 kg ağırlığında.

ETİKETLER: firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/avrupanin-en-buyuk-ikinci-saatine-turk-imzasi_90176.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Çok güzel bir çalışma, yapanların eline sağlık. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!