Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Avrupa’nın En Büyük Limanı

Zeytinburnu Belediyesi, ilçenin kıyı şeridinde, 250 yat ile 25 kruvaziyer gemisinin aynı anda yanaşabileceği yat limanını inşa edecek. Zeyti

NTV-MSNBC
Avrupa’nın En Büyük Limanı

b>Zeytinburnu Belediyesi, ilçenin kıyı şeridinde, 250 yat ile 25 kruvaziyer gemisinin aynı anda yanaşabileceği yat limanını inşa edecek.

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Haliç’ten Zeytinburnu sahiline kadar olan alanı kapsayan “Kültür Adası Projesi”nin ardından şimdi de Avrupa’nın en büyük yat limanının inşası için harekete geçtiklerini söyledi.

Projenin 2 ayağının bulunduğunu, bunlardan ilkinin “İstanbul Turistik Merkez Yolcu Limanı”, diğerinin ise “Kazlıçeşme Kültürkent Projesi” olduğunu dile getiren Aydın, şunları söyledi:
“Projenin ilk ayağını oluşturan Turistik Merkez Yolcu Limanı, tamamının mülkiyeti kamu ve hazineye ait 250 bin metrekarelik Zeytinburnu kıyı şeridinde inşa edilecek. Liman, İstanbul’un gelecekteki 50 yıllık döneminde yerli ve yabancı bandıralı her büyüklükteki yolcu gemisi ve mega yatların liman ihtiyacını güvenli bir şekilde karşılayacak nitelik ve kapasitede olacak.
Proje, Dünya Turizm Örgütü tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 2020 yılı perspektiflerinde, en büyük gelişme gösterecek 5 turizm türünden biri olarak gösterilen kruvaziyer turizminin Türkiye’de de canlanmasını sağlayacak. Limanın işletmeye açılmasından sonra gelecek 5 yıllık süre zarfında yıllık ortalama gemi ve turist kapasitesi, 2001 yılında İstanbul’a gelen gemi sayısının 30 katına, turist sayısının ise Türkiye’ye gelen genel turist sayısının yüzde 100 artmasına yol açacak. Tahmini 1 milyar 140 milyon dolara inşa edilecek limana her büyüklükte 25 adet kruvaziyer gemisi yanaşabilecek.
Rıhtımın toplam uzunluğu 2 bin 400 metre olacak.
Ayrıca 1440 metre uzunluğunda, 25 ile 50 metre arasında, 250 adet mega yatın yanaşabileceği ayrı bir rıhtım daha inşa edilecek. Toplam uzunluğu 3 bin 840 metreyi bulan 7 adet rıhtımın tamamının derinliği ise 15 metreyi bulacak. Bu kapasiteyle limana bir saat içinde dünyanın en büyük 5 kruvaziyer gemisi aynı anda yanaşabilecek veya ayrılabilecek.”
Murat Aydın, limanın teknik donanımında son teknolojinin kullanılacağını ifade ederek, “merkezi nevigasyon” sistemiyle hem liman içi, hem de liman dışı deniz trafiğinin sürekli kontrol altında tutulacağını söyledi.

PROJENİN İKİNCİ AYAĞI
Toplam uzunluğu 1590 metre olan liman mendireğinin iki tarafının da taşlarla doldurulacağını ve bu sayede buradan 20 bin metrekarelik bir alan kazanılacağını belirten Aydın, buraya da 30 bin kişi kapasiteli açık hava konser alanı yapılacağını bildirdi.
Aydın, bu alan üzerinde ulaşımın atlı faytonlar ile sağlanacağını belirterek, şöyle devam etti:
“Projenin ikinci ayağını ise Zeytinburnu kıyı şeridinde 105 bin metrekarelik alanı kapsayan Kazlıçeşme Kültürkent Projesi’dir. 505 milyon dolar tahmini bedelli proje kapsamında başta geleneksel Türk mutfağının binlerce yemeğinin servis edileceği restaurantlar, gazinolar, turistik hediyelik eşyaların satıldığı dükkan ve mağazalar, tur operatörlerinin ofisleri, bankalar ile 24 saat bütün dünyaya kesintisiz olarak İngilizce ve Türkçe yayın yapacak Kültürkent Radyo ve TV kanalı kurulacak. Aynı bölgede ayrıca 5 yıldızlı 5 adet turistik otel, tarihi kent merkezi, kültür merkezi ile alışveriş merkezleri yapılması da planlanıyor. Projenin en önemli aşamasını ise Kongre Merkezi oluşturacak. Teknik ve nicelik olarak Türkiye’nin en büyük kongre merkezi yine aynı bölgede inşa edilecek.”
Murat Aydın, her iki projenin mali kaynağının ise kredi usulüyle karşılanacağını ifade ederek, “Başta BM UNESCO örgütü olmak üzere AB’nin tahsis ettiği ilgili fonları ile çeşitli kurumlardan ve ticari kredi kuruluşlarından alınacak hibe ve düşük faizli kredilerle projeler hayata geçirilecek” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/avrupanin-en-buyuk-limani_5358.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!