Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Avrupa'nın Yeni Hasta Adamı" Finlandiya

Ülkenin Maliye Bakanı Alexander Stubb'ın “Avrupa'nın yeni hasta adamı” olarak tanımladığı Finlandiya, yüksek bütçe açığı ve işsizlikle mücadelede başarısız oluyor.

yapı.com.tr
"Avrupa'nın Yeni Hasta Adamı" Finlandiya

Kronikleşmiş ekonomik bunalım, yükselen işsizlik ve serbest piyasa reformlarından kaçınma. Kulağa her ne kadar tanıdık gelse de, bu ülke Yunanistan, İspanya ya da Portekiz değil, Finlandiya. Euro Bölgesi'nin güneyinde kalan borçlu ve zor durumdaki ekonomiler altı yılık krizleriyle mücadele etmesiyle, bazıları diğerlerinden daha başarılı olurken, Finlandiya mücadelede başarısız oluyor.

2012 yılından bu yana her yıl daralan Finlandiya ekonomisi, Eurostat verilerine göre 2015 yılının ilk üç çeyreğinde Euro Bölgesi'ndeki en kötü performans gösteren ülke oldu. Vergiler ve sosyal masraflar sıralamasında Avrupa Birliği'nde dördüncü sırayı almasına karşın, bütçe açığı göreceli olarak İtalya'nın açığından fazla durumda olan Finlandiya'da işsizlik oranı da Kuzey Avrupalı komşularının üzerinde bulunuyor. Statistics Finland tarafından Çarşamba günü açıklanan verilere göre, işsizlik oranı Aralık ayında yüzde 9.2 düzeyinde gerçekleşerek, Haziran 2015'ten bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaştı. Bloomgerht'nin haberine göre, Finlandiya Maliye Bakanı Alexander Stubb, ülkesini “Avrupa'nın yeni hasta adamı” olarak anmaya başladı. Stubb, “Finlandiya, bütçe açığıyla işleyen bir ekonomi haline geldi ve rekabetçilik anlamında, İsveç ve Almanya'nın yüzde 10-15 gerisinde bulunuyor. İşte bu nedenden dolayı, durumu düzeltmemiz gerekiyor” dedi.

Komşusu Rusya'nın azalan talebiyle zayıflayan yerli kağıt endüstrisi ve Nokia Oyj'nin tüketici elektroniği kısmının çöküşü, bir zamanlar Batı Avrupa'nın en güçlü ekonomileri arasında sayılan Finlandiya'yı olumsuz yönde etkiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/avrupanin-yeni-hasta-adami-finlandiya_142758.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!