Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Avrupa'da İnşaat Üretimi Arttı

Avro Bölgesi'nde inşaat üretimi yıllık yüzde 1,1 artış kaydetti.

yapi.com.tr/AA
Avrupa'da İnşaat Üretimi Arttı

Avro Bölgesi'nde inşaat üretimi ekim ayında aylık bazda yüzde 0,5, yıllık bazda yüzde 1,1 arttı. -İnşaat üretimi, AB'de ise aynı ayda aylık yüzde 0,1, yıllık yüzde 1,2 yükseldi

Avrupa İstatistik Ofisi'nin (Eurostat) bugün açıkladığı ilk tahmin verilerine göre, 19 üyeli Euro Bölgesinde mevsimsellikten arındırılmış inşaat üretimi bu yılın ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 0,5, geçen yılın ekim ayına kıyasla da yüzde 1,1 arttı. 

28 üyeden oluşan Avrupa Birliği'nde (AB) ise mevsimsellikten arındırılmış inşaat üretimi, söz konusu dönemde aylık bazda yüzde 0,1, yıllık bazda yüzde 1,2 artış gösterdi.

Ayrıca, daha önce Avro Bölgesi'nde eylül ayında yüzde 0,4 azaldığı açıklanan aylık inşaat üremi verisi yüzde 0,7 azalışa, AB'de ise aynı dönemde değişmediği açıklanan inşaat üretimi verisi yüzde 0,2 azalışa revize edildi. Avro Bölgesi'nde yüzde 1,8 arttığı açıklanan yıllık inşaat üretimi verisi de yüzde 0,1 artışa indirildi.

Avro Bölgesinde ekim ayında inşaat üretiminde aylık bazdaki artış, yüzde 1,5 yükselen "inşaat mühendisliği" ve yüzde 0,3 yükselen "inşaat yapımı"ndan kaynaklandı. 

AB'de ise inşaat üretiminin artmasında yüzde 0,4 artan "inşaat mühendisliği faaliyeti" ve yüzde 0,1 artan "inşaat yapımı" etkili oldu. 

En fazla artış Slovakya'da belirlendi

Verinin mevcut olduğu AB'ye üye ülkeler arasında inşaat üretiminde aylık bazda en fazla azalış yüzde 2,4'le Slovakya'da, en fazla azalış da yüzde 7,6 ile Macaristan'da belirlendi. Avrupa'nın lokomotif ülkesi Almanya'nın inşaat üretimi ise aylık bazda yüzde 0,7 artış kaydetti.

Avro Bölgesi'nde inşaat üretiminde yıllık bazdaki artış ise yüzde 1,1 yükselen "inşaat mühendisliği"nden ve yüzde 1 artan "inşaat yapımı"ndan kaynaklandı.

AB'de söz konusu oranın artmasında yüzde 3 artan "inşaat mühendisliği" ve yüzde 1 yükselen "inşaat yapımı" etkili oldu.

İnşaat üretiminde yıllık bazda en fazla artış yüzde 29,7 ile Slovakya'da, en fazla azalış ise yüzde 11,8'le Slovenya'da ölçüldü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/avrupada-insaat-uretimi-artti_140867.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!