Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Avustralya İstedi Proje Değişti

Çanakkale’de Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Park alanı içinde yapımına 2004 yılı sonlarında başlanan ve Anzak Koyu’nu da kapsayan 6.5 kilometrelik Anafartalar Sahil Yolu inşaatında Avustralya’nın dediği oldu.

Hürriyet EGEb>Çanakkale’de Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Park alanı içinde yapımına 2004 yılı sonlarında başlanan ve Anzak Koyu’nu da kapsayan 6.5 kilometrelik Anafartalar Sahil Yolu inşaatında Avustralya’nın dediği oldu.

Törenler için açılmıştı
3 yıl önce 2 milyon 764 bin YTL’ye ihale edilen yol inşaatı 21 ay önce Avustralya hükümetinin ’Doğayı tahrip ediyorlar’ diye Dışişleri Bakanlığı’na nota vermesi üzerine durdurulmuş, 2005 yılının nisan ayındaki 90. Yıl Anzak Törenleri için yol geçici olarak açılmıştı.

Proje için görüşme
Avustralya hükümeti, projede kendi istekleri doğrultusunda bir takım değişiklikler yapılması talebinde bulundu ve Dışişleri Bakanlığı ile proje üzerinde yapılacak değişiklikler için görüşmelere başlandı. 2006 yılı 25 Nisan’ı yaklaştığında asfaltı bozulan yol onarımla, törenlerde kullanılacak hale getirildi. Projede yapılacak revizyon nedeniyle çalışmalar yine askıya alındı. Yaklaşık 21 aylık bir aradan sonra Avustralya hükümeti Dışişleri Bakanlığı’na projede yapılmasını istedikleri değişiklikleri bildirdi. Müteahhit firma Yankı İnşaat’a bölgede yeniden çalışmalara başlaması için izin çıktı.

Neler yapılacak
Yapımı 21 ay önce duran Anafartalar Sahil Yolu’nda Avustralya’nın istediği proje değişikliği yapıldı. İlk projede yer alan yolun deniz tarafına yapılacak taş tahkimatın iptal edildiğini belirten proje sorumlusu Fatih Akal,"Bunun yerine istinat duvarı yapacağız. Ayrıca projeye yeni drenaj, menfez, sanat yapıları, peyzaj ve yürüyüş yolu gibi eklemeler yapıldı. Yolu tamamlarken bu istekleri de yerine getireceğiz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/avustralya-istedi-proje-degisti_52489.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!