Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Aya Eleni Kilisesi Restore Edilecek

Hıristiyan alemi için büyük bir öneme sahip Aya Eleni Kilisesi, Selçuklu Belediyesi tarafından restore edilecek. Belediye tarafından daha önceki dönemlerde başlayan Sille Kültürevi, Sille Hamamı, Karataş ve Mezaryaka Camii ile cadde ve sokaklarda yapılan çalışmalarla çehresi değişen Sille'nin en eski ve tarihi yapılarından biri olan Aya Eleni

Haber Türk
Aya Eleni Kilisesi Restore Edilecek

Hıristiyan alemi için büyük bir öneme sahip Aya Eleni Kilisesi, Selçuklu Belediyesi tarafından restore edilecek. Belediye tarafından daha önceki dönemlerde başlayan Sille Kültürevi, Sille Hamamı, Karataş ve Mezaryaka Camii ile cadde ve sokaklarda yapılan çalışmalarla çehresi değişen Sille'nin en eski ve tarihi yapılarından biri olan Aya Eleni Kilisesi de restore edilecek.

Selçuklu Belediyesi tarafından yapılacak olan restorasyon çalışmaları ile ilgili proje ihalesi daha önce yapılmıştı. Konya Valiliği'ne konu ile ilgili yapılan başvuru olumlu sonuçlandı ve Valilik restore çalışmaları için 500 bin lira ödenek tahsis etti. Ayrıca Selçuklu Belediyesi'nce Sille'de sokak sağlıklaştırma çalışmaları için 250 bin lira tahsis edildi. 2009 yılı içerisinde başlanacak olan çalışmalar 2010 yılında tamamlanacak.

Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, restorasyon işlerinin başlaması ile birlikte çalışmaların bir yıl gibi kısa bir sürede tamamlanacağını söyledi. Başkan Altay, "Sille medeniyete beşiklik etmiş bir yerleşim merkezidir. Tarihimizden günümüze intikal eden bu eserleri koruyacak ve sonraki kuşaklara taşımaya çalışacağız. Sille'nin tarihi mekanlarının gün yüzüne çıkması, turizme kazandırılması ve Sille'nin yeniden canlılık kazanması için büyük çaba harcıyoruz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/aya-eleni-kilisesi-restore-edilecek_71346.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!