Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ayaklar 50 Metre Yüksekliğe Çıktı!

Boğaz'ın iki yakasını bağlayacak Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün inşaatı son hızla sürüyor. Ekim sonuna kadar köprünün kulelerinin görünür hale gelmesi bekleniyor. Günde yaklaşık 3 metre yükselen kuleler, şimdiden 50 metreye ulaştı.

yapi.com.tr
Ayaklar 50 Metre Yüksekliğe Çıktı!

Sabah gazetesinin haberine göre, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün Proje Koordinatörü Mustafa Cılız, kazı ve temel çalışmalarının tamamlandığını söyledi.

Köprünün Proje Koordinatörü Cılız son hızla devam eden köprü inşaatı için şunları söyledi: "Kayar kalıp sistemlerinin kule ayaklarına montajı bitti. Bu sistemde sürekli beton dökümü yapılacak. Artık hızlı bir şekilde köprünün kuleleri yükselecek. Proje kendini iyice göstermeye başlayacak. Kuleleri 2014'ün Temmuzu'nda tamamlamış olacağız. Yapım süreci bundan sonra daha hızlı yürüyecek. Kuleler günde yaklaşık 3 metre yükselecek. Şu an itibariyle kuleler 50 metreye çıkmış durumda. Ekim ortalarında kuleler tabliye seviyesine ulaşacak. Kulelerin yapısı itibariyle zaman zaman yavaşlayacağız hatta duracağız. Hedefimiz 2014 Temmuz ayında kulelerin yapımının tamamlanması."

850 ton ağırlığında

En önemli aşamalardan birinin tabliye montajı olduğuna dikkat çeken Mustafa Cılız, şöyle dedi: "Tabliye montajları denizden yapılacak. Tabliye, parçalar halinde gelecek ve her biri 850 ton olacak, 24 metrelik bu parçalar denizden kaldırılarak köprüye asılacak. Böylece 2 kıta 3'üncü kez birleşmiş olacak. Raylı sistemin getirdiği ilave yükleri taşıyabilmek için klasik asma halatlara ilave olarak, eğik askı kabloları da kullandık. Dolayısıyla dünyanın en uzun eğik askısına sahip köprüsü de olacak. Ayrıca 60 metre genişliğiyle de dünyanın en geniş asma köprüsü özelliğini kazanacak."

http://www.yapi.com.tr/haberler/ayaklar-50-metre-yukseklige-cikti_113013.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!