Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Hasankeyf'le Gömülecek Tarih

Ayakta Kalan Tek Cami

Batman'ın tarihi ilçesi Hasankeyf'in yapılacak baraj nedeniyle sular altında kalması gündemdeyken, tarihi ilçede kazı yapan ekipten güzel haberler geldi. Kazı ekibi Türkiye'de hiç örneği olmayan Artukoğulları'na ait bir camiyi günyüzüne çıkardı.

Yeni Şafak Gazetesi
Ayakta Kalan Tek Cami

b>Batman'ın tarihi ilçesi Hasankeyf'in yapılacak baraj nedeniyle sular altında kalması gündemdeyken, tarihi ilçede kazı yapan ekipten güzel haberler geldi. Kazı ekibi Türkiye'de hiç örneği olmayan Artukoğulları'na ait bir camiyi günyüzüne çıkardı.

Hasankeyf Kazı Ekibi Başkanı Prof. Dr. A. Selam Uluçam, Kalebaşı'na giden anayol üzerinde daha önce tespit ettikleri mescitte yapılan temizlik çalışmaları sırasında, sondajlarda düzgün mimari yontma taşlarla yapılmış duvar kalıntılarına takiben anıtsal boyutta bir caminin bulunduğunu aktardı.

Caminin mihrabının 2004 yılında ortaya çıkarılan Yamaç Külliyesi Camii'nin mihrabına benzer yine anıtsal değerde bir mihraba sahip olduğunu belirten Uluçam, "Bugün itibarıyla caminin harem mekanı, son cemaat yeri denen bir revakı ile daha düşük kodda yapılmış avlusu ve çok güzel bir havuz parçası var. Bu eserler kültür tarihimiz açısından önemli. Çünkü Artukluoğulları'ndan kalan bir camimiz yoktu. Büyük olasılıkla bu camiinin Artuklu hükümdarı tarafından yapılmış olduğu kanaati hakim. Cami üzerindeki çalışmalarımız devam ediyor" şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ayakta-kalan-tek-cami_48279.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!