Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ayamama’ya ‘Uçak Pisti!..’

Seli felakete dönüştüren “Ayamama deresindeki yapılaşma”ya bir süredir “uçak pisti”nin de eklendiğini biliyor musunuz? Atatürk Havalimanı’nın 2300 m’lik “06-24 pisti” artık “kısa” kaldığı gerekçesiyle Ataköy’e ve dere yatağına doğru uzatılıyor; üstelik imar planlarına aykırı ve “kaçak” olarak!

Cumhuriyet Gazetesi
Ayamama’ya ‘Uçak Pisti!..’

Seli felakete dönüştüren “Ayamama deresindeki yapılaşma”ya bir süredir “uçak pisti”nin de eklendiğini biliyor musunuz? Atatürk Havalimanı’nın 2300 m’lik “06-24 pisti” artık “kısa” kaldığı gerekçesiyle Ataköy’e ve dere yatağına doğru uzatılıyor; üstelik imar planlarına aykırı ve “kaçak” olarak!

Büyükşehir Belediyesi’nin “dere yatağındaki yasadışı yapılara yıkım tebligatı gönderdik” açıklamasını medyamız günlerdir alkışlıyor; ne var ki selin asıl nedeni olan şu soruları ne soran var ne de merak eden:

1- Selin “ruhsatlı” sorumluları olan sözde “imar”lı rant yapılarına neden “yıkım” tebligatı gitmiyor?

2- Aynı yapılara, Mimarlar Odası’nın “olumsuz ÇED raporları”na ve yargının “durdurma” kararlarına rağmen engel olmayan 1997-2009 dönemi sorumlularından neden hesap sorulmuyor?

Yanıtlarını “yetkili”ler düşünedursunlar, Ataköy sakinleri şunu da ekliyorlar: “Bahçe duvarı için bile ruhsat alınırken, 30 m yükseklikte bir dolguyla 500 m’lik bir pist dere yatağında nasıl ‘kaçak’ olarak inşa edilebilir? Sel felaketinden nasıl ders çıkartıl(a)maz?”

Kente karşı suç

İmar yağmacılarının ne denli “gözde”si olduğu bu kez “ölüm”cül sonuçlarıyla da anlaşılan Ayamama, Ataköy’le Atatürk Havalimanı arasından akarak denize kavuşuyor. Hem Ataköy’e, hem de havaalanına “komşu” olması “rant sevdalıları”nın iştahını öylesine kabarttı ki yatağındaki “yeşil alan”ların “yapılaşma arsaları”na dönüşmesiyle 15 Eylül seli adeta davet edildi.

Şimdi de aynı alana “uçak pisti” uzatılmasını şaşkınlıkla izleyen sakinler sonunda yargıya başvurdular. Sadece dereyi kurtarmak değil, evlerinin üzerinden alçalarak piste inecek uçakların yaratacağı “tehlike”leri ve “dayanılmaz gürültü”yü önlemek için de “yasadışı inşaat”ın durdurulması amacıyla dava dilekçelerinde bakın neleri vurguluyorlar:

- Çatılarımıza teğet geçerek iniş-kalkış yapan uçaklar can güvenliğimizi tehdit etmekte; dayanılmaz düzeydeki gürültü ve hava kirliliği beden ve ruh sağlığımızı bozmaktadır.

-Ataköy, okulları, üniversiteleri, hastaneleri, kültürel, ticari ve kamusal kent alanlarıyla, 100 bin nüfuslu ve çağdaş şehircilik ödülleri bulunan bir yerleşmedir. ‘06-24 pisti’yle mesafesi ise 1210 m’dir. Bu nedenle 1953’te, “sadece rüzgâr zorunlu kıldığında, nadiren kullanılmak üzere” yapılmıştı. Son yıllarda bu “koşul”un unutularak, her gün 24 saat iniş-kalkışa açılması bile hukuka aykırıyken şimdi de dev uçaklar için dereye ve konutlarımıza doğru kaçak olarak uzatılıyor...

‘Şûra’ya da aykırı

İşte bu gerekçelerle Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ne karşı yüzlerce yurttaş “davacı” durumda... Hukuk mücadelesini sürdürenler arasında, TMMOB emektarlarından Harita ve Kadastro Mühendisi Celal Beşiktepe diyor ki; “Havalimanının yıllık trafiği yüzde 70 artmıştır. DHMİ bunu 06/24 pistini uzatarak çözmeye çalışıyor ama bu liman zaten artık talebi karşılayamaz hale gelmiştir.”

Nitekim TBMM’nin onayladığı 2007-2013 dönemine ait 9. Kalkınma Planı’nın 432. maddesinde “meydanların çevreye duyarlı, kaliteli hizmet veren ve büyümeye açık yapıda olması sağlanacak” denirken 433. maddesinde de “talebi karşılamaya yönelik yeni havalimanı yatırımları planlanacaktır” kararı bile var...

Sözü yine Beşiktepe’ye bırakıyorum: “Ulaştırma Şûrası’ndaki uzmanlar ve Ulaştırma Bakanlığı ‘İstanbul’a yeni havalimanının artık zorunlu’ olduğunu açıklarlarken, pistin dere yatağına doğru uzatılması, hatta buna paralel yeni bir pist daha öngörülmesi, bilime, insan haklarına, ulusal çıkarlara, hukuka ve kamu yararına aykırıdır.”

Ey “imar izinlerinden sorumlu” Büyükşehir; ey “TBMM kararlarından sorumlu” hükümet ve ey “Ulaştırma Şûrası”nı yapan Ulaştırma Bakanlığı... duyuyor musunuz?

http://www.yapi.com.tr/haberler/ayamamaya-ucak-pisti-_73531.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!