Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ayasofya'daki Kültürel İşbirliği Kitaplaştırıldı

“Türkiye Yunanistan Kültürel İşbirliği Anlaşması” kapsamında, üç üniversitenin ortak çalışmasıyla, Ayasofya Müzesi’nde yapı malzemesi kullanımı ve yapının statik değerlendirmesi üzerine bilimsel bir araştırma gerçekleştirildi. Araştırmalar, “Ayasofya’nın Konservasyonunda Yunan İşbirliği” adlı kitapta toplandı.

yapi.com.tr
Ayasofya'daki Kültürel İşbirliği Kitaplaştırıldı

Yunanistan Parlamentosu ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin himayesinde, 4 Temmuz 2000 tarihinde Atina’da imzalanan “Türkiye Yunanistan Kültürel İşbirliği Anlaşması” kapsamında, Boğaziçi Üniversitesi, Ulusal Atina Teknik Üniversitesi ve Princeton Üniversitesi'nin katılımıyla, Ayasofya Müzesi’nde yapı malzemesi kullanımı ve yapının statik değerlendirmesi üzerine bilimsel bir araştırma gerçekleştirildi.

Araştırmadan elde edilen bilgiler, Ulusal Atina Teknik Üniversitesi tarafından, Yunanistan Teknik Odası’nın katkılarıyla, “Ayasofya’nın Konservasyonunda (Korunmasında) Yunan İşbirliği” adlı kitapta toplandı. Yunanca ve İngilizce olarak iki dilde yayımlanan kitap, Ulusal Atina Teknik Üniversitesi adına, Ayasofya’daki bilimsel çalışmaları yürüten Prof. Dr. Antonia Moropolou tarafından yayına hazırlandı. Bilimsel araştırmada görev alan Princeton Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ahmet S. Çakmak ile Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mustafa Erdik ise kitaba, önsöz yazılarıyla katkıda bulundular.

2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul programı çerçevesinde, Türkiye ile Yunanistan arasında başlatılan kültürel işbirliğinin geliştirilmesi ve bu kapsamda yapılan çalışmaların teşvik edilmesi amaçlanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ayasofyadaki-kulturel-isbirligi-kitaplastirildi_77764.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!