Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ayasofya’nın 1500 Yıllık Mozaikleri Hâlâ Kurtarılmayı Bekliyor

Yaklaşık bin 500 yıl Ayasofya Müzesi’nin kubbesini süsleyen; ancak nemden ve restorasyon sırasında düşen paha biçilmez mozaikler, gelişigüzel konul

Zamanb>Yaklaşık bin 500 yıl Ayasofya Müzesi’nin kubbesini süsleyen; ancak nemden ve restorasyon sırasında düşen paha biçilmez mozaikler, gelişigüzel konulduğu Ayasofya ile Aya İrini arasındaki yerde hâlâ kurtarılmayı bekliyor.

Zaman’ın 19 Aralık 2003’te “Ayasofya’da skandal bitmiyor, yetkililerden ses yok!” haberiyle kamuoyuna duyurduğu binlerce mozaikle ilgili, bir yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen herhangi bir adım atılmadı. Harabe haldeki imarethanenin yanı başında, kapakları olmayan sandıkların içinde saklanan (!) mozaiklerden, Zaman haber yapana kadar kimsenin bilgisi de yoktu. Haberden sonra, “Müzede sürekli müdür değiştiği için mozaikler orada unutulmuş, en kısa zamanda bu eserleri depoya kaldıracağız.” diyen yetkililer, bugüne kadar bir adım atmadı.

Hz. Meryem’in, Hz. İsa’nın, Hıristiyan din adamları ve imparatorların tasvirlerinden oluşan mozaiklerin parçalarının korumasız bir şekilde sandıklarda bekletilmesi uzmanların tepkisini çekiyor. Maddi değerine paha biçilemeyen mozaikler, uzmanlara göre bir daha kullanılamayacak durumda; ancak bu onların değersiz olduğunu göstermiyor. Kamuoyunun tepkisine rağmen mozaiklerin bugüne kadar bulundukları yerden alınmamasını eleştiren sanat tarihçileri, olayı büyük bir ihmal ve vurdumduymazlık olarak değerlendiriyor. Ayasofya’nın yönetimden restorasyonuna kadar çok ciddi problemlerinin olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Semavi Eyice, ‘dünyanın sekizinci harikası’ olarak nitelendirilen Ayasofya’nın skandallarla anılmasını Türkiye’nin ayıbı olarak değerlendiriyor. Mozaiklerin ortalıkta gezinmesinin hiç şık olmadığını belirten Eyice, yetkilileri göreve çağırıyor. Düşen parçacıkların kubbedeki mozaikler kadar değerli olduğunu söyleyen İstanbul Üniversitesi Taşınabilir Kültür Varlıkları Koruma ve Onarım Bölümü Başkanı Prof. Dr. Said Başaran, mozaiklerin güvenli yerlere taşınmasını istiyor.

MS 6. yüzyılda yapılan Ayasofya’nın kubbesindeki mozaik bezemelere, yapının mimarisi kadar değer veriliyor. Ayasofya’nın iç mekanında mozaikli alan bin metrekare. Bu alan içerisinde 60 metrekarenin mozaiği yok. Ayasofya’da kullanılan mozaiklerin boyutları yüzyıllara göre değişiklik gösteriyor. 6 ve 10. yüzyıl mozaikleri 6 x 7 mm, 14. yüzyılda ilave edilenler ise 3 cm civarında. Kasalardaki mozaiklerin çapı da bu verilere uyuyor. ‘Şaheser’ olarak nitelendirilen Ayasofya’nın kubbesindeki 1.000 ile bin 500 yıllık mozaiklerden düşen bu parçacıklar, gelişigüzel istiflenmiş bir vaziyette kurtarılmayı bekliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ayasofyanin-1500-yillik-mozaikleri-hala-kurtarilmayi-bekliyor_23235.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!