Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ayder’de Korunacak Bir Şey Kalmadı

Rize’nin Çamlıhemşin İlçesi’ne bağlı, Kaçkar Dağları Milli Parkı içerisinde yer alan Ayder Yaylası’nın milli park alanı dışında bırakılması için çalışma başlatıldı. Rize Çevre ve Orman Müdürü Sabit Kandemir Ayder’in doğal özelliğini yapılaşma nedeniyle kaybettiğini söyledi.

Hürriyet Gazetesi
2 Ayder’de Korunacak Bir Şey Kalmadı

Rize’nin Çamlıhemşin İlçesi’ne bağlı, Kaçkar Dağları Milli Parkı içerisinde yer alan Ayder Yaylası’nın milli park alanı dışında bırakılması için çalışma başlatıldı. Rize Çevre ve Orman Müdürü Sabit Kandemir Ayder’in doğal özelliğini yapılaşma nedeniyle kaybettiğini söyledi. Kandemir, Kaçkar Dağları Milli Parkı Uzun Devreli Gelişim Planı’nın 2008 haziran ayında tamamlandığını anımsatarak, şunları kaydetti:

"Gelişim planında, Ayder’in çirkin yapılaşma, doğal yapının bozulması ve alanda korunacak her hangi bir doğal güzelliğin kalmaması nedeni ile milli park alanı sınırlarından çıkarılmasını Genel Müdürlüğe rapor ettik. Yaklaşık 150 dönümlük betonlaşmanın olduğu Ayder merkezi kapsayan bir alan. Genel müdürlüğümüzün onayı sonrası Bakanlar Kurulu karar verirse Ayder milli park olmaktan çıkarılacak."

http://www.yapi.com.tr/haberler/ayderde-korunacak-bir-sey-kalmadi_64648.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • Mayıs sonunda Ayder'deydim. Bu olasılık aklımdan geçmedi değil. Herhalde olmaz dedim. Ama oluyormuş. Bence tüm yapılanmayı kaldırıp özgün doğaya dönmek gerekli. YANITLA
  • Daha bu ramazan bayramı tatilinde oralardaydım. yapılaşmanın başladığı gözardı edilemez. ancak bunu durdurmak hatta geri döndürmek çok mu zor? hali hazırda değerlerini flora ve faunasını koruyan nadir cennetlerden birisi. sanki bu kararın ardında başka emeller var gibi:::!? YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!