Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Aydın'a Jeotermal Enerji Yatırımı

MB Şirketler Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Ege Enerji, yıllık 240 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi üretmek amacıyla Aydın'da yapımına başl

Dünyab>MB Şirketler Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Ege Enerji, yıllık 240 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi üretmek amacıyla Aydın'da yapımına başladığı Jeotermal Elektrik Santral Tesisi'nde 2 kuyuyu üretime aldı.
MB Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat, projenin Türkiye'nin ilk özel jeotermal elektrik santralı projesi olduğunu belirterek, "Çevre dostu ve yenilenebilir enerji kaynaklarından olan jeotermal enerji kullanılan proje ile ülkemizin doğal jeotermal kaynaklarını da ekonomiye kazandırmayı amaçlıyoruz" dedi.

Ucuz enerji

Jeotermal enerjiden elde edilen elektriğin 1 kilovatsaatinin, 1 sentten daha az bir değere malolacağını anlatan Balat, şu bilgileri verdi:

"İlk etapta üretime alınan 2 kuyudan yılda 56 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi elde edeceğiz. Projenin tamamının devreye girmesi ile yıllık elektrik enerjisi üretimi 240 milyon kilovatsaate çıkacak. Santral atığı olan 75 derece sıcaklıktaki jeotermal su ise sera ve tarım alanlarının yanı sıra entegre tesislerin proses enerji ihtiyacının karşılanmasında da kullanılacak. Söz konusu proje, bölgede yaklaşık 4 milyon metrekare alan üzerinde seracılık yapıldığı düşünüldüğünde, tarıma yeni bir ekonomik boyutta kazandıracak."

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/aydina-jeotermal-enerji-yatirimi_2949.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!