Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Aydın’da Mezarlığı Şantiyeye Çevirdiler

Aydın’da jeotermal santral projeleri yaşam alanlarını yok etmekte sınır tanımıyor. Bu defa da Germencik’teki bir mezarlığın, santralcı şirketin şantiye alanı olduğu görüldü

yapi.com.tr
Aydın’da Mezarlığı Şantiyeye Çevirdiler

Aydın’ın Germencik ilçesi Alangüllü Mahallesi’nde bulunan mezarlık jeotermal şantiyesi oldu. Alangüllü Mahallesi’ne ait mezarlık alanının 20 metre yakınına Güriş jeotermal işletmesine ait jeotermal kuyu çalışmaları kısa süre önce başladı. Kuyu çalışmalarının başlamasıyla mezarlık şantiye alanına döndü. Jeotermal kuyuya ait borular mezarlık sınırları içinden geçirildi. Ağır tonajlı araçların mezarlık alanında geniş çukurlar ve izler oluşturduğu da görüntülere yansıdı.

Kent, şirketlerin hizmetinde

Germencik Çevre ve Doğa Derneği Yönetim Kurulu adına Dr. Metin Aydın yaptığı açıklamada 2007 yılında çıkarılan Jeotermal Yasası ile Aydın topraklarının yüzde 85'inin jeotermal işletmelerinin kullanımına açıldığını kaydetti.

“Bu güne kadar geçen sürede jeotermal işletmelerin bu kullanım hakkını çok hoyratça ve keyfi kullandıklarına şahit oluyoruz” diyen Dr. Aydın, “Özellikle jeotermal santral açma ve işletme ruhsatları verilirken özensiz davranılması, denetim ve kontrollerin yapılmaması, işletmeciler tarafından halk nazarında yasalar bizden yana algısı yaratılması ile bu keyfiyet Aydın'da sınır tanımaz boyutlara ulaşmıştır” ifadelerini kullandı.

'Böylesini ilk defa gördük'

Dr. Aydın, bu güne kadar Germencik Çevre ve Doğa Derneği olarak jeotermal santralların ve kuyuların Aydın'da birinci sınıf tarım arazilerinde, incir-zeytin-pamuk tarlalarında, arkeolojik sit alanlarında, yerleşim yerlerinin içinde, sağlık ocağı bahçesinde açıldığını ve faaliyette bulunduklarına tanık olduklarını ancak mezarlıkta kuyu açılmasına ilk defa tanık olduklarını belirtti.

“Germencik Alangüllü mahallesinde jeotermal işletmelerin yaptıkları faaliyetin benzerini şimdiye kadar hiç görmemiştik” diyen Dr. Aydın, “Ne kadar mezar üstünden geçtiklerini ve zarar verdiklerini tespit etmek mümkün değil çünkü her taraf iş sahası haline gelmiş, mezarların çoğunda çatlaklar ve yıkımlar oluşmuş, ağaçlar ve direkler mezarların üstüne yıkılmış, jeotermal borular mezarların üstüne bırakılmış, mezarlık çepeçevre jeotermal borular ile çevrelenmiş durumda” diye konuştu.

'Kuldan utanmazlar'

Dr. Metin Aydın şu ifadeleri kullandı: Böyle bir vahşeti kabul etmek mümkün değildir. Mezarlıklara ve atalarımıza yapılan bu işlem sözün bittiği noktadır. Kuldan utanmaz, Allahtan ve yasadan korkmaz bu işlemi dernek olarak nefretle kınıyoruz.

http://www.yapi.com.tr/haberler/aydinda-mezarligi-santiyeye-cevirdiler_156046.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Insignia Armatür

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!