Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Aygaz’da Ciro 1 Milyar Doları Aştı

Sıvılaştırılmış petrol gazını (LPG) yurtiçi rafinerilerinden ve dış piyasadan dökme olarak temin ederek piyasaya ulaştıran Koç grubu şirketi Aygaz,

NTV-MSNBCb>Sıvılaştırılmış petrol gazını (LPG) yurtiçi rafinerilerinden ve dış piyasadan dökme olarak temin ederek piyasaya ulaştıran Koç grubu şirketi Aygaz, geçen yıl 733 milyon dolar olan cirosunun 2003’te 1 milyar dolara yükseldiğini açıkladı.

Gaz Aletleri şirketi ile yaptığı birleşme sonucu Aygaz, esas faaliyet konusunu destekleyen LPG’nin tüketicinin kullanımına sunulması için gerekli LPG tüp, LPG tank, regülatör, LPG soba ve yardımcı malzemelerin üretilmesi faaliyetine başlarken, diğer bir Koç Holding ortaklığı olan Opet Petrolcülük ile Haziran ayında Bulgaristan’da Opet-Aygaz Bulgaria EAD adlı bir enerji şirketi kurdu.

LPG PAZARI KÜÇÜLDÜ
Aygaz’ın 2003 çalışmalarının değerlendirildiği ve 2004 yılına ilişkin hedef ve stratejilerinin açıklandığı basın toplantısında konuşan genel müdür Orhan Alkan, şirketin geçen yıl 1.083 milyon ton olan satışlarının ise 1.23 milyona çıktığını söyledi.
Alkan, ekonomik krizler, doğalgazın yaygınlaşması ve yükselen vergiler nedeniyle Türkiye LPG pazarının 2000 yılından bu yana yüzde 23 gerilediğine işaret ederek, buna karşılık Aygaz’ın satışlarını yükselttiğine dikkat çekti ve tüplü gazda yüzde 33 düzeyinde olan pazar payı korunurken, yüzde 15’in altındaki otogaz pazar payının yüzde 18.2 düzeyine çıktığını vurguladı.

“HÜKÜMET ADALETSİZLİK YAPIYOR”
Türkiye’de, doğalgaz ile LPG arasında büyük vergi farkı bulunduğunu vurgulayan Alkan, “Bu nedenle, hükümet şu anda sosyal adeletsizlik yapıyor” dedi ve dağıtım ağı kamu yatırımlarıyla kent merkezlerine ulaştırılan doğalgazda, dağıtım şirketleri tarafından tüm Türkiye’de dağıtımı yapılan tüplü gazdan çok düşük vergi bulunduğunu vurguladı.
Tüplü LPG için ödenen her 100 birim vergiye karşılık, doğalgazda verginin 28 birim düzeyinde olduğunu belirten Alkan, “Daha çok orta ve üst gelir gruplarının yaşadığı kent merkezlerinde kullanılan doğalgaz tüketimi desteklenirken, daha çok alt gelir gruplarının kullandığı LPG üzerinde yüksek vergi yükü bulunması adaletsizliktir” dedi. Alkan, söz konusu “adaletsizliğin” giderilmesi için LPG şirketlerinin geniş çaplı kamuoyu oluşturma çalışmaları yürütme niyetinde olduklarını söyledi.
Şirketin çalışmalarına ilişkin bilgi verirken, Aygaz’ın tüp ve LPG soba ihracatına ağırlık vererek bu alanda dünya ikincisi düzeyine yükseldiğine işaret eden Alkan, LPG ihracatında da Irak pazarı ağırlıklı çalıştıklarını anlattı.
Irak’a savaştan bu yana satılan 300,000 ton LPG’nin 200,000 tonunu Aygaz’ın sattığına işaret eden Alkan, Romanya, Bulgaristan ve Yunanistan’a LPG ihracatlarının 35,000 tona ulaştığını ve hedeflerinin ihracatta daha da büyümek olduğunu ifade etti.
Alkan, “Hedefimiz, Karadeniz ve Akdeniz pazarlarında LPG ticareti yapmak” dedi. Aygaz sahip olduğu 4 LPG gemisiyle, kendi ihtiyaçlarının yanında diğer LPG kuruluşları adına da taşıma yapıyor. Şirketin 9 aylık bilanço dipnot verilerine göre Koç Holding’in payı yüzde 40.68 olurken, Liquid Petroleum Development Türkiye şubesinin ise yüzde 30.8 payı bulunuyor.
Aygaz hisseleri ilk seansı 3,800 lira ile yüzde 0.66 primli olarak kapattı. Aygaz 9 aylık dönemde 1.19 katrilyon lira brüt satış 56.49 trilyon lira ise net kar elde etmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/aygazda-ciro-1-milyar-dolari-asti_8341.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!