Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

AYT Biyodizel Üretim Tesisinde Alternatif Enerji Üretti

Alternatif Yakıt Teknolojileri Ltd. Şti. (AYT) kurduğu biodizel yakıtı üretim tesisiyle bir yandan ülkenin petrol gereksinimini azaltmayı öbür yandan

Ticaret Gazetesilternatif Yakıt Teknolojileri Ltd. Şti. (AYT) kurduğu biodizel yakıtı üretim tesisiyle bir yandan ülkenin petrol gereksinimini azaltmayı öbür yandan da çevreyle barışık, çağdaş ve ekonomik bir yakıtla tüketicilere nefes aldırmayı hedefliyor. AYT, yılda 15 bin ton biodizel yakıtı üretimini planlıyor. Gerçekleştirdiği Ar-Ge çalışmalarıyla ilginç yatırımlara imza atan AYT firması Genel Müdürü Necdet Elmas, Türkiye’de bir ilke imza atarak 2001 yılı Ocak ayında başladığı Diodizel üretimi hakkındaki araştırma çalışmalarını Nisan ayında tamamlayarak gerekli üretim izin belgelerini aldı. Üretim tekniği birkaç kez değiştirilerek Biodizel yakıt da son şekil geçtiğimiz yılın Mayıs ayında verildi.

Bu konudaki patent haklarını da elde eden AYT, yatırıma hız vererek seri üretimine başladı. Yaklaşık son bir yıldır bir çok alanda Biodizel yakıtı kullanıma sunuldu.

TARIMA DESTEK EKONOMİYE KATKI

İzmir yolu üzerindeki tesiste görüştüğümüz AYT Firması Genel Müdürü Necdet Elmas, üretimini gerçekleştirdikleri Biodizel yakıtın hammaddesini yağ bitkileri ve atık yağlar oluşturduğunu belirtirken, kullanıldığı alanı da otomotiv, konutlar, kamu kurum ve kuruluşlarıyla sanayi kuruluşları olarak açıkladı.

Üretilen Biodizel yakıtın otomobil yakıtı, kalorifer yakıtı ve sanayi yakıtı olarak üç ana başlık altında toplandığının altını çizdi.

Biodizel yakıtın avantajlarına ilişkin bilgi verirken de “Bütün dizel motorlarda motorin yerine kullanılabilen, petrol yerine tamamen bitkisel yağlardan üretilen çevreci ve ekonomik alternatif yakıttır.

Türk Teknoloji Geliştirme Vakfı, Tübitak ve KOSGEB tarafından maddi olarak desteklenen AR-GE projesi kapsamında üretilen başta ABD ve AB ülkeleri olmak üzere tüm gelişmiş ülkelerde yaygın bir şekilde kullanılmakta olan Biodizel isimli alternatif dizel yakıt “petrol dizelli”nden takriben yüzde 35 daha ekonomik olup, egzos duman ve kurum emisyonu yüzde 70 düzeyinde daha azdır” dedi.

Biodizel’in motorin kullanılan bütün sabit ve hareketli dizel motorlarda hiç bir değişiklik yapılmaksızın kullanıldığının da altını çizen AYT Firması Genel Müdürü Necdet Elmas kalorifer yakıtı olarak sağladığı katkının yüzde 21 olduğunu işaretledi. Biodizel satış fiyatının 850 bin lira motorine alternatif kalorifer yakıtının fiyatıysa 1 milyon 425 bin lira olduğunu söyledi.

KOMPLE TESİS KURUYOR

Bu arada firma olarak yalnızca Biodizel üretimiyle sınırlı olmadıklarını talep gelmesi durumunda, Biodizel tesisi de kurduklarını ve mühendislik hizmetlerini de gerçekleştirdiklerini söyledi.

Bu bağlamda Marmarabirlikle bir görüşmelerin olduğunu belirten Elmas Biodizel konusunda ciddi çalışmaların yapıldığını sözlerine ekledi.

Biodizel üretiminde yağ bitkileri kullanarak tarıma destek verdiklerini belirtirken ayrıca balık yağı ve atık yağları da değerlendirerek ekonomiye de ciddi katkı sağladıklarını kaydederken talebin giderek arttığını buna bağlı olarak da Biodizel istasyonlarının giderek yaygınlaşacağını da sözlerine ekledi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/ayt-biyodizel-uretim-tesisinde-alternatif-enerji-uretti_1741.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!