Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Aytaç Durak'a Şok!

Aytaç Durak Açığa Alındı

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, hakkındaki "yolsuzluk" iddiaları nedeniyle soruşturma yürütülen Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'ı açığa aldı. Aytaç Durak ise karara tepkili, "Burası dağ başı değil, muz cumhuriyeti değil, padişahlık ve krallıkla idare edilmiyoruz" dedi. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Durak hakkındaki iddiaları

CNN Türk
Aytaç Durak Açığa Alındı

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, hakkındaki "yolsuzluk" iddiaları nedeniyle soruşturma yürütülen Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'ı açığa aldı. Aytaç Durak ise karara tepkili, "Burası dağ başı değil, muz cumhuriyeti değil, padişahlık ve krallıkla idare edilmiyoruz" dedi. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Durak hakkındaki iddiaları araştırmak üzere görevlendirilen Mülkiye Müfettişleri'nin başlatılan soruşturmaya devam ettikleri bildirildi.

Durak'ın, "Yürütülen soruşturmanın selameti açısından" İçişleri Bakanı Beşir Atalay tarafından açığa alındığı öğrenildi. Durak'ın evinin bahçesindeki 01 KF 002 resmi plakalı makam otomobili, makam şoförü tarafından alınarak başka yere götürüldü. Daha önce ANAP, DYP ve AK Parti'den dört dönem seçilen Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, son yerel seçimde MHP'den aday olup seçimi kazanmıştı. Rant iddialarının ortaya çıkmasıyla partisi tarafından istenmeyen Aytaç Durak, MHP'den istifa etmişti.

Belediye Meclisi'nin seçeceği bir vekil...

Adana Valisi İlhan Atış da, "Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aytaç Durak'ın, bakanlık onayı ile görevinden uzaklaştırıldığını" bildirdi. Atış, bölgede incelemelerde bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile geldiği Karataş ilçesindeki Çukurova Üniversitesi Uygulama Oteli'nde yaptığı açıklamada, "Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, bugün itibariyle, 28.03.2010 tarih ve 9434 sayılı Bakanlık onayıyla görevinden uzaklaştırılmış bulunmaktadır. Adaletin tecellisi, soruşturmanın daha sağlıklı yürütülebilmesi için İçişleri Bakanlığı bu tedbiri almıştır" dedi. Valisi Atış, "Bundan sonraki süreçte görevine başlayıncaya kadar meclisin seçeceği bir vekil belediyeyi idare edecek" şeklinde konuştu.

Adana Valiliği ise bir açıklama yaparak Aytaç Durak'ın İçişleri Bakanlığınca görevden uzaklaştırılması dolayısıyla başkan vekilinin seçiminin yapılacağı olağanüstü meclis toplantısının 1 Nisan Perşembe gününe alındığını bildirdi.

Bu arada, "Soruşturmanın selameti açısından" Aytaç Durak'ın makam odasının mühürlendiği, odada daha sonra inceleme yapılacağı öğrenildi.

Aytaç Durak tepkili

Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden İçişleri Bakanlığı kararıyla uzaklaştırılan Aytaç Durak tepkili. Durak, "Burası dağ başı değil, muz cumhuriyeti değil, padişahlık ve krallıkla idare edilmiyoruz" dedi. Durak, görevden alınma kararıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, "seçimlerde hevesleri kursağında kalanların önce bazı yandaş medyayla kamuoyu oluşturup halk önündeki itibarını daha da zedeleyebilmek için bu son çirkinliğe başvurduklarını" öne sürdü. Adana halkının kendisini iyi tanıdığını, 47 yıllık bürokrasi, piyasa ve belediye hizmetleri içerisinde tek bir kara leke olmadığını belirten Durak, şunları kaydetti:

"Sadece benim değil, diğer aile fertlerimin de geçmişi çok parlaktır. Adanalı bunu bilir. Adanalı bu çirkin iftiracıların karşısında dimdik duran Aytaç Durak'ın, her zamankinden daha çok yanımdadır. 14 aydır belediyemde ve iş yerlerimde müfettiş eksik olmadı. Adliyeye intikal eden bir tek suç yok. Bugünden sonra da bulamayacaklar. Çünkü hayatım boyunca gizleyeceğim işi yapmadım, yaptığım işi de gizlemedim.' Eğer Türkiye Cumhuriyeti'nde hukukun üstünlüğü varsa iftiracılar, her zaman olduğu gibi hukuktan gerekli cevabı alacaklardır. Bugüne kadar şerefimle yaşadım. Bugünden sonra da tersine ben bu iftiracıların yakasını bırakmayacağım."

Aytaç Durak, merkez Sarıçam ilçesi Sofulu Mahallesi'nde bir etkinliğe katılmak üzere Mithat Saraçoğlu Caddesi'ndeki evinden çıkarken gazetecilerin konuyla ilgili açıklama yapmalarını istemesi üzerine, gücünü halktan aldığını söyledi. Beraberinde oğlu Gökhan Durak ve bazı belediye görevlileri ile birlikte evden çıktıktan sonra özel otomobiline binen Aytaç Durak, "Her zamankinden daha güçlüyüm. Bunların hepsi hava gazı, gelip geçici. Adana halkı müsterih olsun" dedi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/aytac-durak-aciga-alindi_77993.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!