Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ayvalık Köylerinde 2B Krizi

Ayvalık’ta köylülerin yüz yıllardır ekim yaptığı araziler, köylüye parayla satılıyor. Bu arazilerin hazine arazisi olduğu gerekçesiyle kullanıcıya satışını öngören 6831 sayılı Orman Kanunu, 2012 yılında çıkarılmıştı.

yapi.com.tr
Ayvalık Köylerinde 2B Krizi

Birgün Gazetesi'nden Yunus Alaçam'ın haberine göre, Ayvalık’taki köylerde bu kapsamdaki arazilerin satış şartlarını belirten tebligatlar köylülere ulaşmış durumda. Köyün konumuna ve arazinin yapısına göre her bir köy için ayrı ayrı belirlenmiş olan satış bedelleri, üç ay içinde köylüden isteniyor. Tebligatlarda yer alan bir ifadeye göre ise köylünün itirazı halinde, bütün haklarını kaybedeceği belirtiliyor.

Beşiktepe Köyü’nde yaşayan köylüler, karşı karşıya kaldıkları bu durumdan dolayı şaşkınlıklarını ifade ediyor. Köye 30 kadar tebligat geldiğini; çoğunun istenen ödemeyi yapamayacağını belirten köylüler, itiraz haklarının olmamasını da anlayamadıklarını belirtiyorlar. Satışı istenen taşınmazların büyük kısmı ekili arazi olmakla beraber, bir kısmı da, konut olarak kullanılan ve köylünün yaşam alanı olan evleri kapsıyor. Bir başka deyişle köylü, hem ekim yaptığı arazi için hem de içinde yaşadığı ev için devlete satış bedeli ödemek zorunda bırakılıyor. Kamuoyunda 2B arazileri olarak bilinen bu araziler, ülke çapında 473 bin hektarlık bir alanı kapsıyor. Yasada, orman vasfını yitirmiş ve ıslah edilemeyecek araziler olarak tescillenen bu topraklar, yıllardır buralarda ekim yapan köylüye belirli bir rayiç üzerinden satılıyor. 2B arazilerin üzerinde, elektrik ve su gibi altyapıları devlet yoluyla sağlanmış olan toplam 400 bin konut da bulunuyor.

ETİKETLER: Ayvalık 2B
http://www.yapi.com.tr/haberler/ayvalik-koylerinde-2b-krizi_158905.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!