Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Ayvalık'ta Yanan Yerlere Yeniden Uygun Ağaç Dikilsin"

Ayvalık Tabiat Derneği, yanan alana tekrar floristik yapıya uygun ağaç dikimi yapılması, şahıs arazisi olan zeytinliklere ise izin alınarak sadece zeytin ağacı dikilmesini talep etti.

yapi.com.tr
"Ayvalık'ta Yanan Yerlere Yeniden Uygun Ağaç Dikilsin"

Ayvalık Tabiat Derneği, Ayvalık Adaları Tabiat Parkı Şeytan Sofrası mevkiinde çıkan yangın sonucunda bölgenin yeniden ağaçlandırılması için imza kampanyası başlattı.

change.org’daki kampanyaya şimdiye kadar 44.500 kişi imza attı.

17 Ağustos’ta Balıkesir Ayvalık'ta Şeytan Sofrası eteklerindeki Cennet Koyu'nda çıkan yangında 15 hektar alan küle döndü.

Yangında kundaklama şüphesi olduğu da iddia edildi.

"Floristik yapıya uygun ağaç dikilsin"

Bianet'in haberine göre, Ayvalık Tabiat Derneği, change.org’daki kampanyasında yanan alanın Tabiat Parkı statüsünde ve önemli bölümünün hazine arazisi olduğunu belirtti.

Kampanya kapsamında alana tekrar floristik yapıya uygun ağaç dikimi yapılması, şahıs arazisi olan zeytinliklere ise izin alınarak sadece zeytin ağacı dikilmesini talep etti.

Açıklamada şöyle dendi:

“Duyarlı Ayvalık Halkı’nın geçmişte olduğu gibi bu olayda da, rant amaçlı saldırılara karşı duracağını biliyoruz. Çünkü 1. Derece Doğal SİT Alanları yapılaşmaya kapalıdır. Yangın sonrası kararan alanın eski cennet haline kavuşturulması için, bir an önce düzenleme yapılıp ağaçlandırılmasını istiyoruz.”

Haluk Levent de araya girmişti

Orman alanının yanmasına tepki gösteren müzisyen Haluk Levent de twitter üzerinden yaptığı açıklamada kurucusu olduğu AHBAP platformu adına çağrı yaparak alana fidan dikeceklerini duyurarak şöyle demişti.

“Oraya villa yapamayacaksınız! Her tarafına fidan diktireceğim arazinin, hodri meydan! Tüm takipçilerim! AHBAP olarak karar alıyoruz. Belirleyeceğimiz tarihte fidan dikmeye bizimle beraber var mısınız? Gelecek Hafta Ayvalık’ta konserim var. O esnada araziyi inceleyeceğim ve yetkililerle görüşüp sizlere tarih bildireceğim.”

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Haluk Levent’in çağrısı üzerinden kendisine twitter üzerinden yanıt vererek “Kasım'da fidanlar toprakla buluşturulacak” demişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ayvalikta-yanan-yerlere-yeniden-uygun-agac-dikilsin_160954.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!