Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Azap Gölü’nde Molozlu Katliam

Bu yıl su tutmaya başlayan Azap Gölü’ne moloz döktüler. Canlandırılmaya çalışılan Azap Gölü geçen yıl kurumuştu. Bu yıl göle yavru balıklar bırakıldı.

Milliyet Gazetesi
Azap Gölü’nde Molozlu Katliam

Geçen yıl tamamen kuruyan ve tekrar canlandırılmaya çalışılan Azap Gölü, bu defa inşaat molozlarıyla dolduruldu. Aydın’da Büyük Menderes Deltası ve Bafa Gölü Tabiat Parkı’ndan sonra üçüncü büyük sulak alan olan Azap Gölü, geçen yıl kuraklık nedeniyle kurumuş, canlı hayat tamamen bitmişti.
Bu yıl başındaki yağışlarla tekrar su tutmaya başlayan Azap Gölü’ne Tarım Bakanlığı yetkililerince yavru balıklar atıldı ve ekosistemin tekrar kurulması hedeflendi.
Koruma altına alınmalı.

Büyük Menderes Nehri’nin yeterli seviyeye ulaşmaması nedeniyle çiftçilerin sulamada kullandığı gölde su seviyesi hızla düştü. Gölün yaşatılması için ilgili kurumlarla çevreciler arasında yoğun görüşmeler yapıldı.

Ancak, bu defa göle kamyonlar dolusu moloz döküldü. Molozları, göle Yeşilköy’deki bir zeytinyağı fabrikasının döktüğü iddia edildi. Çevreciler, Azap Gölü’nün de Menderes Deltası ve Bafa Gölü gibi koruma statüsüne alınması için çalışmaların hızlandırılmasını istedi.

37 pelikan tespit edildi

Kuşadası Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, şunları söyledi: “Geçtiğimiz aylarda atılan yavru balıklar göle hareket getirdi. Bir çok kuş türü tespit ettik. Nesli tehlike altında olan tepeli pelikanlardan biz sadece 37’sini sayabildik. Dünyada 3 bin adet kaldığı tahmin edilen bir türün, küçük bir gölde rastladığımız rakamı çok önemli. Bu canlılığı yok edecek ve bozacak tek unsur yine insandı. Çevre bilinci olmayan kişiler, molozu göle dökmüşler."

http://www.yapi.com.tr/haberler/azap-golunde-molozlu-katliam_63597.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!