Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Azerbaycan'dan Doğalgaz 70 Dolara Gelecek

Azerbaycan'dan Türkiye'ye ihraç edilecek doğalgazın bin metreküpünün fiyatının 70 ile 120 dolar arasında değişeceği açıklandı. Bakü'de geçt

Dünyab>Azerbaycan'dan Türkiye'ye ihraç edilecek doğalgazın bin metreküpünün fiyatının 70 ile 120 dolar arasında değişeceği açıklandı.

Bakü'de geçtiğimiz günlerde bir basın konferansı düzenleyen Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi Başkanı Natik Aliyev, yaptığı açıklamada, 2006 yılının Eylül ayından itibaren Azerbaycan'dan Türkiye'ye doğalgaz ihracatına başlanacağını söyledi.

Doğalgaz fiyatlarının dünya doğalgaz fiyatlarına uygun şekilde tayin edileceğini bildiren Natik Aliyev, "Bunun için özel bir formül hazırladık. Bu formüle göre, dünya petrol ve mazot fiyatlarındaki değişikliklere göre doğalgaz fiyatlarında da değişiklik yapılacak. Ancak buna rağmen, doğalgazın her bin metreküpünün fiyatı 70 doların altında, 120 doların ise üstünde olmayacak" diye konuştu.

"Rusya ile Türkiye arasında doğalgaz fiyatları ve yıllık hacim konusunda meydana gelen sorunlar, Azerbaycan ve Türkiye arasında da meydana gelebilir mi?" sorusunu yanıtlayan Natik Aliyev, "Biz Türkiye tarafı ile anlaşma yaptık ve tüm sorunlar bu anlaşmaya dayanarak çözülecek" diye konuştu.

Azerbaycan doğalgazını "Mavi Akım" petrol boru hattını kullanarak Türkiye'ye ihraç etme planlarının mevcut olmadığını bildiren Natik Aliyev, "Bunun için ayrıca bir doğalgaz boru hattı inşa edilecek" dedi.

Türkiye'ye ihraç edilecek doğalgazın "Şah-deniz" adlı yataktan çıkarılacağını bildiren Natik Aliyev, bu konuda anlaşmanın 12 Mart 2001 senesinde imzalandığını hatırlattı. Anlaşmaya göre, Azerbaycan Türkiye'ye 15 yıl boyunca 89.2 milyar metreküp doğalgaz ihraç edecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/azerbaycandan-dogalgaz-70-dolara-gelecek_6923.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!