Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mavi Akım’dan Gaz Alımı 4 Kat Arttı

Rus doğalgaz şirketi Gazprom, Türkiye’ye Mavi Akım üzerinden yaptığı gaz ihracatını dört katına çıkardı. Rus doğalgaz şirketi Gazprom Türkiy

NTV-MSNBCb>Rus doğalgaz şirketi Gazprom, Türkiye’ye Mavi Akım üzerinden yaptığı gaz ihracatını dört katına çıkardı.

Rus doğalgaz şirketi Gazprom Türkiye’ye Mavi Akım boru hattı üzerinden yaptığı doğalgaz teslimatını günlük 20 milyon metreküpe çıkardığını açıkladı. Daha önce günlük 5.3 milyon metreküp doğalgaz teslim ediliyordu. Cumartesi günü alınan teslimatı artırma kararı, Türkiye ile Gazprom arasında, Karadeniz’in altından geçen ve 3.5 milyar dolara mal olan boru hattından gönderilecek doğalgazın fiyatı ve miktarı konusundaki anlaşmazlığın bittiğine işaret ediyor.

Türkiye ve Gazprom geçen Haziran ayında birbirini tahkime gitmekle tehdit etmiş ve Türkiye iç talebin azlığı nedeniyle boru hattından ithalatı durdurmuş ve miktar ve fiyatların gözden geçirilmesini istemişti.

İTHALAT AĞUSTOS’TA BAŞLADI
Türkiye, Gazprom’un İtalya’nın ENI şirketiyle beraber işlettiği boru hattından ithalatı Ağustos’ta yeniden başlatmış ve Gazprom, Kasım sonlarında fiyat anlaşmazlığının tamamen çözüldüğünü söylemiş ancak anlaşma şartlarını açıklamamıştı.
Gazprom tarafından yapılan yazılı açıklamada şirketin Mavi Akım’dan 2003’te 1.1 milyar metreküp, 2004’te ise dört milyar metreküp doğalgaz ihracatı hedeflediği belirtildi.
Mavi Akım anlaşmasına göre Türkiye, 2003’te boru hattından en az 0.8 milyar metreküp doğalgaz satın almak zorunda. Teslimatın 2010’a kadar kademeli olarak 16 milyar metreküpe kadar çıkması planlanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mavi-akimdan-gaz-alimi-4-kat-artti_8110.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!