Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Azeriler Şahdeniz Gazı için Yeşil Işık Yaktı

Türkiye ile Azerbaycan arasında 2013 yılında üretime geçecek Şahdeniz sahasındaki yeni doğalgaz kaynağına yönelik görüşmelerde olumlu gelişmelerin yaşandığı öğrenildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen hafta Bakü'ye yaptığı ziyarette Azerbaycan tarafının Türkiye'nin kendi iç tüketimi için istediği 4 milyar metreküplük doğalgaz ithalatına

Referans Gazetesi
Azeriler Şahdeniz Gazı için Yeşil Işık Yaktı

Azerbaycan, 2013 yılında üretime geçecek olan Şahdeniz sahasındaki yeni kaynağından Türkiye'nin iç tüketimi için istediği 4 milyar metreküplük doğalgaz ithalatına sıcak bakıyor.
 
Türkiye ile Azerbaycan arasında 2013 yılında üretime geçecek Şahdeniz sahasındaki yeni doğalgaz kaynağına yönelik görüşmelerde olumlu gelişmelerin yaşandığı öğrenildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen hafta Bakü'ye yaptığı ziyarette Azerbaycan tarafının Türkiye'nin kendi iç tüketimi için istediği 4 milyar metreküplük doğalgaz ithalatına sıcak baktığı belirtildi. Görüşmelerin ise Nabucco çerçevesinde Azerbaycan gazının transit geçişinden iki ülkenin menfaatlerinin ne olacağı üzerine kilitlendiği öğrenildi. Azerbaycan ile teknik görüşmeler Ankara'da devam edecek ancak Azeri tarafın Türkiye'ye gelmeye yönelik henüz bir tarih sunmadığı kaydedildi.
 
İndirim pazarlığı bitmedi

Azerbaycan'ın Şahdeniz bölgesindeki faz-2 sahasından 2013 yılından sonra yıllık 13 milyar metreküplük gaz üretilecek. Bu gaz Avrupa'nın ve Türkiye'nin arz güvenliği ve kaynak çeşitliliği için önem taşıyor. Bunun 5 milyar metreküpünün Nabucco hattına, 4 milyar metreküpünün ise Türkiye'nin iç tüketimine verilmesine yönelik pazarlıklar devam ediyor. Türkiye'nin kendisi için istediği miktara Azerilerin olumlu yaklaştığı kaydedildi. Nabucco için istenen miktarda ise henüz bir gelişme olmazken, görüşmelerin transit geçişin ayrıntılarına kilitlendiği kaydedildi. Transit taşımacılıktan para kazanılmasını gözeten BOTAŞ tarafının ise henüz Türkiye'nin kullanımı için ayrılacak gazda yüzde 15 oranındaki fiyat indiriminden ise vazgeçmediği ifade edildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri ise, bu miktardan henüz vazgeçilmemiş olmasına rağmen vazgeçilmeyeceği anlamına gelmediğini belirterek, bunun bir pazarlık konusu olduğunu ve kazançlara göre değerlendirilebileceği mesajını verdiler.
 
Nabucco ulusal şirketleri kurulacak

Nabucco hattına Azeri gazının akıp akmayacağı henüz kesinleşmeden Kuzey Irak tarafında yaşanan gelişmeler süreci hareketlendirdi. Türkerler Grubu'nun Abu Dhabi merkezli Dana Gas ile ortaklaşa Türkiye'ye getireceği Kuzey Irak gazı Nabucco için yeni umut oldu. Merkez Hükümet olur verdiği taktirde ithalat lisansının alınmasıyla Kuzey Irak gazı için engel kalmayacak. Öte yandan Kuzey Irak gazının Türkiye üzerinden Avrupa'ya pazarlanmasına ABD yönetiminin de sıcak baktığı kaydedildi.

Bu çerçevede hükümetlerarası anlaşmanın imzalanmasıyla birlikte Nabucco'nun ortağı olan ülkelerin her birinde "Nabucco Ulusal Şirketi" kurulacak. BOTAŞ'ın ise ana operatör olması düşünülüyor. Bakanlık yetkilileri, Türkiye'de ayrı bir ulusal şirket kurulması yerine bu görevi BOTAŞ'ın üstlenebileceğini kaydettiler. Bakanlık yetkilileri, Nabucco Projesi çerçevesinde en büyük yabancı yatırımı ise Türkiye'nin çekeceğini dile getirdiler. Proje için 7.8 milyar euroluk yatırım yapılacağını ve bunun 5 milyar eurosunun ise Türkiye'de kalacağını anlattılar.

Yetkililer, Nabucco hattının kapasitesinin baz senaryoya göre 25.5-31 milyar metreküp olacağını belirterek, projenin ilk etapta Türkiye-Gürcistan sınırından başlayacağını kaydettiler. Bakanlık yetkilileri, ileride Türkmen gazının da Nabucco'ya verilmesi durumunda hattın Azerbaycan üzerinden Türkmenistan'a uzatılabileceğini kaydettiler. Bakanlık yetkilileri, Azeri gazının Nabucco için alınmasında yeni bir hatta gerek olmayacağını, Türkiye-Azerbaycan arasındaki hattın kapasitesinin yeterli olacağını ifade ettiler.
 
Mavi Akım-2 Türkiye için acil ihtiyaç

Rus haber ajansı Novosti yayınladığı bir yorumda, Türkiye'nin gaz ihtiyacının, 2015'den sonra önemli ölçüde artacağını belirterek, Mavi Akım-2 boru hattının Türkiye için "acil ihtiyaç" haline geldiğini savundu. Yorumda, Rusya'nın, Avrupa, Türkiye ve Ortadoğu'ya yönelik yeni gaz boru hattı projeleri konusunda "ciddi argümanlar"ı ortaya koyduğu savunuldu.

Türkiye ile yeni gaz boru hattı projesine vurgu yapılan yorumda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen günlerde Soçi'ye yaptığı ziyarete dikkat çekilirken, Erdoğan ile Rus mevkidaşı Vladimir Putin arasında Mavi Akım-2 boru hattının yapımı konusunda mutabakat sağlandığı belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/azeriler-sahdeniz-gazi-icin-yesil-isik-yakti_69120.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!