Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Baba Hakkı'yı Küstüren Fulya, Demirören'i de Mahkemelik Etti

Beşiktaş, 4 yıllık bir sürenin sonunda, kendi ifadesiyle, "yarım asırlık bir rüya"yı gerçekleştirdi. BJK Fulya Süleyman Seba Kompleksi, dün itibarıyla tamamlandı. Aşçıoğlu İnşaat'ın yüklendiği ve 210 milyon dolar maliyetli projeye bugüne kadar 185 milyon dolar harcandı ve 20 milyon dolar daha harcanak.

Referans Gazetesi
2 Baba Hakkı'yı Küstüren Fulya, Demirören'i de Mahkemelik Etti

Beşiktaş, 4 yıllık bir sürenin sonunda, kendi ifadesiyle, "yarım asırlık bir rüya"yı gerçekleştirdi. BJK Fulya Süleyman Seba Kompleksi, dün itibarıyla tamamlandı. Aşçıoğlu İnşaat'ın yüklendiği ve 210 milyon dolar maliyetli projeye bugüne kadar 185 milyon dolar harcandı ve 20 milyon dolar daha harcanak. Beşiktaş, 21 Temmuz 2005'te yapılan ve 17 firmanın katıldığı ihaleyi kazanan Aşçıoğlu İnşaat ile kat karşılığı bir anlaşma yaptı. Alan olarak Beşiktaş yüzde 67, Aşçıoğlu ise yüzde 33'üne sahip. Beşiktaş projede yer alan mağazalar, hastane, market ve otopark gibi alanları alırken, Aşçıoğlu konutların bulunduğu 2 kuleyi aldı. Beşiktaş, kompleksten yıllık 11.5 milyon dolarlık gelir hedefliyor. Ancak Fulya'ya kazma vurulduğundan bu yana tartışmalar eksilmedi. Hatta bu tartışmalar 1960'lara kadar dayanıyor.
 
Baba Hakkı'ya iftira

Kompleksin yükseldiği bugünkü Fulya arazisine 30 bin kişilik stat için başvuran Beşiktaş'a devlet ancak 5 bin kapasite izni verir. Beşiktaş buna karşı çıkar ama zamanla bürokrasi "ya 5 bin ya da hiç" deyince kulübün efsane başkanı "baba" lakaplı Hakkı Yeten, "Hele bir alalım, ileride kapasiteyi artırırız" düşüncesiyle "5 binlik stada" rıza gösterir. Ancak bir süre sonra muhalifler efsane başkanı küstürecek dedikodular üretmeye başları.

Onlara göre, Yeten, 30 bin kişilik stadı baltalıyor, çünkü evleri istimlak edilmesi söz konusu olan mal sahiplerinden küçük stat karşılığında istimlaktan kurtulacakları için komisyon alacakmış. Beşiktaş için kendi evini bile ipotek ettiren Yeten'e yönelik bu iftiralar efsane başkanı kulübe küstürür ve köşesine çekilmesine neden olur. Beşiktaş Kognresi ise Hakkı Yeten yönetimini ibra edip kendisini de onursal başkanlığa seçerek, iftiracılara yanıt verir. Yeten'in sağladığı araziye 1973'te göreve gelen Mehmet Üstünkaya altyapı tesisleri kurmak için çalışmalar başlatır ve yaklaşık 10 yılda tamamlar. Buranın tapusunu ise Süleyman Seba kulübe kazandırır. Serdar Bilgili yönetimi bugün vücut bulan yapının projelerini oluştururken, Yıldırım Demirören de ihalesini gerçekleştirip kurdeleyi keser.
 
Bugün de mahkemelik

Ancak, bugün de Yıldırım Demirön yönetimi Fulya nedeniyle mahkemeliktir. Projede sonradan ilave edilen 5 kattan (40 daire) Beşiktaş'ın hakkı olan yüzde 67'si (26-27 daire) alınmadığı için 2008'de yönetimi ibra etmeyen 5 kongre üyesi mahkemeye gitti.

Son olarak bilirkişi tayin eden mahkeme henüz tamamlanmış değil. Aşçıoğlu İnşaat'ın sahibi Yaşar Aşçıoğlu ve Beşiktaş Yatırımlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Durusoy, ortada ilave 5 kat olmadığını ve sözleşmede öngörüldüğü üzere Beşiktaş'ın yüzde67'lik bir alana sahip olduğunu belirtiyor. Projede Beşiktaş'ın zarara uğratıldığını savunan kongre üyesi gazeteci Atıf Keçeci ise ilave 5 kat çıkıldığı resmi makamlarca da teyid edildiğini söylüyor. Gayrimenkul Uzmanı Mutlu Demirdelen ise projede başlangıçta yanlış bir paylaşım yapıldığını belirterek, "Beşiktaş mutlaka kulelerden birini almalıydı" diyor.

Keçeci de "Bu iş gayrimenkul yatırım ortaklığı şeklinde yapılsaydı bugünkü gelirin en az iki katı elde edilirdi" diye konuşuyor. Öte yandan futbol ekonomisti Mete İkiz, Fulya'nın başarılı bir proje olduğunu belirterek, "Bu ölçekte bir yatırım bir de Barcelona'da var. Dolayısıyla kıymetli bir yatırım. Kulübe nakit akışı sağlayacak. Bu kriz ortamında gelir tatlı gibi gözükse de uzun vadeli bakınca yatırım şekli GYO şeklinde olsaydı daha iyi olurdu. Halka arzla ikinci bir gelir de sağlanırdı" diyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/baba-hakkiyi-kusturen-fulya-demiroreni-de-mahkemelik-etti_66571.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • Ülkemizde yapılan her iyi iş konusunda olumsuz değerlendirmelerin yapılmaya devam ettiğine bir kere daha üzülerek şahit olmaktayız. Baba Hakkı'nın ne kadar isabetli bir kararla böyle değerli bir mülkü Beşiktaşımıza kazandırmış olmasından ötürü şükran duyulması gerekirken ne kadar çirkin bir iftira kampanyası yürütüldüğü ve küstürüldüğünü görmek çok hüzün verici. Umarım bütün menfi fikir sahibi insanlar bu olaydan kendileri için de bir pay çıkarırlar. YANITLA
  • Çok güzel bir değerlendirme. Projenin bu tarihsel boyutunu bilmiyordum. Bugüne dair tartışmalar da bütün taraflara sorularak ortaya konulmuş. Örnek bir yazı... YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!