Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Babası Berlin’i Yaratamadı ama Oğlu Yeni İstanbul’u Oluşturuyor

Hitler’in Berlin’i yeniden yaratması için görevlendirdiği ünlü mimar Albert Speer’in oğlu şimdi Sinpaş için yeni bir İstanbul yaratıyor. Speer’ın Küçükçekmece’de 1060 dönüm arazi üzerinde gerçekleştireceği yeni İstanbul’un da Boğaz’ı, Haliç’i, yalıları ve asma köprüleri olacak.

Hürriyet EMLAK
Babası Berlin’i Yaratamadı ama Oğlu Yeni İstanbul’u Oluşturuyor

b>Hitler’in Berlin’i yeniden yaratması için görevlendirdiği ünlü mimar Albert Speer’in oğlu şimdi Sinpaş için yeni bir İstanbul yaratıyor. Speer’ın Küçükçekmece’de 1060 dönüm arazi üzerinde gerçekleştireceği yeni İstanbul’un da Boğaz’ı, Haliç’i, yalıları ve asma köprüleri olacak. Boğaz ve Haliç’in de teknelerle dolaşılacak, asma köprülerinden ise araçlar geçilebilecek. Boğaz’ın her iki yakasında birbirinden farklı mimariye sahip 40 yalı bulunacak. Proje, 550 metrekare inşaat alanıyla Türkiye’nin en büyük konut projesi olacak.

Alman Diktatör Adolf Hitler’in Berlin’i yeniden yaratarak, "Dünyanın Başkenti" yapma hayalini gerçekleştirmek için proje geliştiren ünlü mimar Albert Speer’in oğlu şimdi, Sinpaş için Boğazı, Haliç’i, yalıları ve asma köprüleriyle İstanbul’u yeniden yaratıyor. Speer’ın İstanbul’u, Küçükçekmece’de 1060 dönüm arazi üzerinde gerçekleşecek. 550 bin metrekare inşaat alanını kapsayacak olan projede yer alacak İstanbul Boğazı, 1.5 kilometre uzunluğunda ve 50 metre derinliğinde olacak. Üzerinden araçların geçebileceği iki asma köprünün de bulunacağı bu Boğaz’a bir de Haliç bağlanacak. Boğaz’ın her iki yakasında ise her biri birbirinden farklı mimariye sahip 40 yalı yer alacak. Simpaş Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, "Çekmece’de gerçekleştireceğimiz bu proje, 550 metrekare inşaat alanıyla Türkiye’nin en büyük konut projesi olacak" dedi.

Damgasını vurdu
En büyük ideallerinden biri, Berlin’i ’Dünya başkenti’ yapmak olan Hitler, bu hayalini gerçekleştirmek için Alman Mimar Speer’i görevlendirmişti. Geliştirdiği bu dev Berlin projesi, Speer’i bir anda dünya çapında mimar konumuna getirerek, hakkında bir çok kitap yazılmasını, filmler çevrilmesini ve tiyatro oyunlarının sahneye konulmasını sağladı. Speer, mimarlığın yanısıra Hitler tarafından Nazi Almanyası’nın İmar ve Silahlandırma Bakanlığı görevlerini de yürüttü. 2’inci Dünya Savaşı’nın ardından Nürnberg Mahkemesi’nde yargılanan ve 20 yıl hapis yatan Speer, 20’inci yüzyılın en büyük mimarları arasına girmeyi başardı.

Sinpaş için proje
Şimdi, Albert Speer’le aynı adı taşıyan mimar oğlu, kurduğu şirket aracılığıyla Çin, Azerbaycan ve Suudi Arabistan’ın yanı sıra Türkiye’de de Sinpaş için konut projeleri geliştirmeye çalışıyor.

Speer’in projesi çerçevesinde Çekmece’de oluşturulacak yeni İstanbul Boğazı’nın çevresinde yalıların yanı sıra konak ve apartmanların da yer alacağını söyleyen Avni Çelik, 1.5 kilometre uzunluğunda, 50 metre derinliğindeki bu boğazda teknelerle seyahat edilebileceği ve asma köprülerden de araçlarla geçilebileceğine dikkat çekiyor. Boğaz’ın iki yakasında yapılacak birbirinden farklı mimariye sahip yalı ve konaklarla, A Plus müşterileri çekmeği planladıklarına da değinen Çelik, "Farklı büyüklüklerdeki apartman daireleriyle de orta ve üstü gelir gruplarını hedefliyoruz. Böylece, yaratılacak yeni İstanbul’da her bütçeye uygun konut bulunabilecek" dedi.

Küçükçekmece’de 1060 dönüm arazi üzerinde oluşturulacak olan yeni İstanbul Boğazı’nın göle cephesi de bulunacağına da değinen Sinpaş Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, "Gerçekleştireceğimiz bu proje, Türkiye’nin en büyük konut projesi olma özelliği de taşıyacak" diye konuştu.

Ford fabrikasına alışveriş merkezi için 5 firma yarıştı
Koç Grubu’nun Acıbadem’deki 182 dönümlük Otosan Fabrikası’nı 28 milyon dolara satın aldıktan sonra, bu arazi üzerine Hollandalı Corio ve Akkök Grubu’yla ortak yeni bir alışveriş merkezi oluşturmak için çalışmalar başlattıkları söyleyen Sinpaş Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, "Bu arazi üzerinde gerçekleştirilecek projeyi, 5 farklı proje arasından seçtik. Projeyi ABD’li firma hazırlayacak" dedi.

28 günde 106 konak sattı
33 yıldır konut sektöründe faaliyet gösteren Sinpaş’ın son olarak Zekeriyaköy’de uygulamaya koyduğu Rumeli Konakları projesinde yer alan 108 konaktan 106’sının 28 günde sattıklarını söyleyen Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, 100 bin metrekare alan üzerinde geliştirilen projede, Manolya, Frezya ve Lilyum olmak üzere üç farklı tip konak seçeneği sunulduğuna dikkat çekti. 291 metrekare ile 369 metrekare arasında değişen büyüklükteki bu natamam teslim edilecek olan konakların fiyatı, 410 bin dolar ile 680 bin dolar arasında değişiyor.

GYO’yu kuruyor İMKB’ye giriyor
Sinpaş’ı konut ve ticari yatırımlar olmak üzere ikiye böldüklerini söyleyen Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, "Geliştirdiğimiz konut projelerini Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı bünyesinde topladık. Alışveriş merkezi gibi ticari gayrimenkullerimizi bunun dışında tuttuk. Şimdi, bu Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı şirketimizle Borsa’ya giriyoruz. Bu kuruluşumuzla, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın (İMKB) açılıyoruz. Borsa’nın en büyük GYO kuruluşu olacağız" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/babasi-berlini-yaratamadi-ama-oglu-yeni-istanbulu-olusturuyor_53384.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!