Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bafa Bakanlığı Yalanlıyor

Çevre ve Orman Bakanlığı’nın, uygulanan projeler sonucu Bafa Gölü’nün kirlilikten arındığı yönündeki açıklamaları yalanlandı. Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sücücü, “Çevre ve Orman Bakanlığı’nın masabaşında hazırladığı proje ve bilgiler, gerçeklerden uzak ve kandırmaca” dedi. Sürücü, kirliliğin sürdüğünü,

Cumhuriyet Ege
Bafa Bakanlığı Yalanlıyor

Çevre ve Orman Bakanlığı’nın, uygulanan projeler sonucu Bafa Gölü’nün kirlilikten arındığı yönündeki açıklamaları yalanlandı. Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sücücü, “Çevre ve Orman Bakanlığı’nın masabaşında hazırladığı proje ve bilgiler, gerçeklerden uzak ve kandırmaca” dedi. Sürücü, kirliliğin sürdüğünü, önlenememesi durumunda gölün tamamen yitirilebileceğini vurguladı. Bakanlık geçen günlerde yaptığı yazılı açıklamada, uygulanan projeler sonucu gölün eski temiz günlerine kavuştuğunu öne sürmüştü.

Bugünlerde kış aylarına girilmesi ve yağmurlar nedeniyle geçici bir düzelme algısı oluştuğunu bildiren EKODOSD Başkanı Sürücü ise, bakanlık açıklamasını yalanladı. Sürücü, “Bafa Gölü’nün en sıkıntılı olduğu dönemler, temmuz, ağustos ve eylül aylarıdır. Bu aylarda gölde yaşan kirlilik Serçin Gölü, Kapıkırı ve Gölyaka önlerinde görsel olarak bile görülmektedir. Her yaz, gölün doğu ve güney bölümünde yer alan turizm işletmeleri koku yüzünden büyük sıkıntı çekmektedir. Bugünlerde Kış aylarına girildiğinden yağmurların etkisi ve ısının düşmesiyle birlikte gölde görsel olarak düzelme varmış gibi görünse de, sorunlar bitmiş değildir. Göl aynasına düşen yağmur suları ve yağmurlarla birlikte dağlardan gelen dere suları, kış aylarında Bafa Gölü’nü beslemektedir” dedi.

Bafa Gölü’ndeki doğal yaşamın sürekliliğinin, Büyük Menderes’in getireceği temiz sulara bağlı olduğuna dikkat çeken Sürücü, “Planlamalarda barajlarda toplanan suların, içme ve tarımda kullanılacağı söylenmekte, Ege Bölgesi’nin en önemli sulak alanı olan Bafa Gölü’ne ihtiyacı olan su tahsisinin yapılmadığı görülmektedir. Bu alanlara su hakkının somut kriterlerle ve temiz su temin edilecek şekilde, hukuki bir sisteme bağlanması gerekmektedir. Bunun için çalışmaların hızlandırılması, suyun akılcı kullanılması ve barajlarda toplanacak sulardan Bafa Gölü’ne de temiz su tahsisinin yapılması zorunludur” diye konuştu.

Sürücü, Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından geçen aylarda yapılan “Bafa Gölü’nün Jeolojik Yapısı ve Kirliliğin Araştırılması” çalışmasının sonuçlarının, gelecek haftalarda açıklanacağını da bildirdi.

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/bafa-bakanligi-yalanliyor_83834.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!