Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bağları Dozerler Vurdu

Pursaklar Gümüşoluk köyü halkının, 40 yılı aşkın bir süredir üzüm yetiştirdiği bağlar, önceki gün yol yapım çalışması nedeniyle yok edildi.

yapi.com.tr
Bağları Dozerler Vurdu

Hürriyet'ten Haşim Kılıç'ın haberine göre, binlerce üzüm kökünün koparıldığı çalışmalara köy halkı büyük tepki gösterdi. Milli Emlak bünyesindeki arazinin, köy tüzel kişiliğine geçtikten sonra 1974 yılında dönemin muhtarı tarafından bütün köylülere otlak, yaylak, kışlak olarak pay edildiğini anlatan köylüler, yıllarca ağaçları ve üzüm bağlarını bakıp büyüttükleri belirttiler. 85 yaşındaki Mustafa Ateş, yaklaşık 209 dönüme tekabül eden arazinin birkaç yıl önce Milli Emlak tarafından TOKİ’ye devredildiğini, TOKİ’nin de bu arazileri sattığını dile getirdi.

Camiden anons

Yol çalışması öncesi köyün muhtarı Lokman Aldemir’in cami hoparlöründen “Ağaçlarınızı sökün, toplayın” anonsu yaptığını ifade eden köy halkı, üzüm bağlarının bir kısmının yok edildiğini, geri kalanı için mücadele edeceklerini belirttiler. 60 yaşındaki Zeki Kılıç isimli köylü, “Niye sökeceğiz canım. Biz ağacımızı kimseye vermek istemiyoruz. Satılacaksa biz almak istiyoruz. 40 senedir tırnağımız ile kazıdık. Bu ağaçları niye sökelim yazık günah değil mi” dedi. Abdulkadir Deligöz ise arazideki ağaçlar ve üzüm asmalarını çocukları gibi büyüttüklerini belirterek, “Köylünün haberi yokken buralar satılmış. Şimdi de ağaçlarınızı sökün, boşaltın’ diyorlar. Köylü, nereye başvuracağını bilmediği için bu duruma geldik” dedi. Bölgedeki yol çalışmalarını Ankara Büyükşehir Belediyesi ekipleri yürütüyor. Belediye yetkilileri, bölgenin imar planının üç yıl önce tamamlandığını ve plandaki imar yollarının açılmaya başlandığını bildirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/baglari-dozerler-vurdu_127072.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!