Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kırk Yıllık Ağaç Böyle Yer Değiştirdi

Manisa Şehzadeler İlçe Belediyesi, bir firma tarafından yeni konut yapımı için iki katlı binanın yıkımı sırasında zarar göreceği düşünülen 40 yıllık ıhlamur ağacını yerinden söktü. Ağaç sökme makinesiylesiyle sökülen ıhlamur ağacı, güvenli başka bir yere taşındı.

yapi.com.tr
Kırk Yıllık Ağaç Böyle Yer Değiştirdi

DHA'nın haberine göre, Nişancıpaşa Mahallesi’nde bir firma, inşaat alanı içerisinde bulunan 40 yıllık ıhlamur ağacının kesilmesi için Şehzadeler Belediyesi’ne başvurdu. Belediyeden gelen yetkililer alanda inceleme yaptı. Ağacın kesilmemesine karar veren yetkiler, inşaat çalışmalarına engel olan ağaç için çalışma başlattı. Yerinden sökülen ıhlamur ağacı, Muradiye Camii önündeki alana taşınarak tekrar dikildi. Manisa’da ilk kez gerçekleştirilen uygulama vatandaşlar tarafından takdirle karşılandı. Ağaç sökme işlemini yerinde inceleyen Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, belediyenin yaptığı bu uygulamanın örnek teşkil edeceğini söyledi. Başkan Çelik, şöyle dedi:

"Zaman zaman vatandaş ve birimlerimizden kesilmesi gereken ağaçlar noktasında talepler geliyor. Ancak bugüne kadar hiçbir ağacı kesmedik. Ağaca vermiş olduğumuz önemin bir göstergesi olarak da Nişancıpaşa Mahallesi’nde yapılacak inşaatın önünde bulunan yaklaşık 40 yaşındaki ıhlamur ağacımızın yaşamına devam etmesi için elimizden geleni yapıyoruz. İnşaat çalışmalarını engelleyen bu ağacın kesilmesine müsaade edemezdik. İzmir Kemalpaşa Belediyesi ile görüşüp ağaç söküm ve nakil aracını kendilerinden rica ettik. Kemalpaşa Belediyesi aracı hemen gönderdi. Bu haliyle inşaat yapımına engel olan bu ağacı kesmekten kurtarıp, bulunduğu yerden alarak Muradiye Camiimizin önünde belirlemiş olduğumuz yere yeniden diktik. Böylelikle 40 yıl verilen emeklerle yetişmiş, mahalleye verdiği güzel görüntü ve kokusuyla bundan sonra da Muradiye Camiinin önünde aynı güzellikleri verecektir."

"Herkese örnek olmasını diliyorum"

Yol üzerinde kalan bir başka ağacı da aynı şekilde farklı bir yere nakledeceklerini belirten Başkan Çelik, yaptıkları bu işlemle yeşili kurutmamış, ağaçları kesmemiş olacaklarını anlatırken, "Bu noktada emeği geçen bütün arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Bu hassasiyetin de tüm Türkiye’ye örnek olması gerektiğini düşünüyorum. Ağaçlar çok zor yetişiyor. Bu ağaçlar, ormanlar bizim yarınlarımız olacaktır. Vatandaş olarak hepimiz sahip çıkmalıyız. Bu durumda olan ağaçları da kesmek yerine başka alanlara taşıyıp yaşamalarını sağlamalıyız" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kirk-yillik-agac-boyle-yer-degistirdi_126885.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!