Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bakan bile İsyan Etti

“Kütahya Şeker Fabrikası’na ait 250 bin m2’lik birinci sınıf tarım arazisinin, özelleştirilmesinden sonra imar mevzuatına aykırı bir şekilde, Şeker Gıda AŞ lehine ve rant sağlayacak şekilde imara açılarak arsa vasfı kazandırıldığı” ortaya çıktı. İçişleri Bakanı Beşir Atalay olaydaki sorumluluğu nedeniyle AKP’li Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça

Cumhuriyet Gazetesi
Bakan bile İsyan Etti

AKP Bitlis Milletvekili Vahit Kiler’in ortak olduğu “Kütahya Şeker Fabrikası’na ait 250 bin m2’lik birinci sınıf tarım arazisinin, özelleştirilmesinden sonra imar mevzuatına aykırı bir şekilde, Şeker Gıda AŞ lehine ve rant sağlayacak şekilde imara açılarak arsa vasfı kazandırıldığı” ortaya çıktı. İçişleri Bakanı Beşir Atalay olaydaki sorumluluğu nedeniyle AKP’li Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça ve bazı Belediye İmar Komisyonu üyeleri hakkında soruşturma izni verdi.

Cumhuriyet, altında İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın imzası bulunan, İçişleri Bakanlığı 6 Nisan 2010 tarih ve Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı 2010/67 sayılı kararına ulaştı. Atalay’ın karar yazısına göre, düzenlenen 30 Mart 2010 gün ve 86/11 sayılı Ön İnceleme Raporu ve eklerinin incelenmesi sonucunda “Özelleştirme sonucu mülkiyeti Şeker Gıda Ltd. Şti’ne geçen Kütahya Belediye Meclisi’nin 01.02.2008 tarih ve 71 sayılı kararıyla Gaybiefendi Mahallesi 39 Paftada, 229 Ada 53 Parsel 230 Ada 2 Parsel 437 Ada 15 Parselde kayıtlı Kütahya Şeker Fabrikası’na ait 250 bin m2’lik araziyle ilgili plan değişikliği yapıldığı” tespit edildi.

Atalay’ın yazısında, “Yapılan değişikliğin, plan ana kararları, plan bütünlüğü, teknik ve sosyal donatı dengesi gözetilmeden ve ortada kamu yararının zorunlu kılındığı bir durum ve hal bulunmadan yapıldığı, nâzım plan ana kararlarının ve kullanım kararlarının kısmen değiştirildiği, yapılan değişikliğin Plan Yapımına Ait Esaslara Dair Yönetmeliğin 3/6, 16, 27, 28, 30. maddelerinin hükümlerine aykırı olduğu ayrıca 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 9. maddesi hükmü dikkate alınarak değişiklik yapılmadan önce Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’ndan ‘Özelleştirilen arsa ve arazi ile ilgili olarak bir imar planı çalışması yapılıp yapılmadığı’ konusu sorulması gerekirken bunun sorulmadığı, kanunun 9. maddesi ile getirilen yetki kısıtlaması dikkate alınmadan değişikliğin yapıldığı” konuları tespit edildi.

Yazıda, “Olayda sorumluluğu bulunan Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, İmar Komisyonu üyelerininden olumlu görüş bildiren ve plan değişikliğine esas teşkil eden raporda imzası bulunan Salih Çetiner, Süleyman Çimenler, Yahya Daban, Hüseyin Zeybek haklarında soruşturma iznine” karar verildiği belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bakan-bile-isyan-etti_80493.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!