Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Almanya'dan Nükleer Uyarısı

Bakan Güler: Nükleerde İhale Değil Yarışma Olacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, nükleer enerji konusunda ihale yapmayacağını belirterek, ''Tamamen burada bir yarışma olacak. Bu, en ucuz kim verirse ve en kısa zamanda kim yaparsa şeklinde olacak'' dedi.

Zaman Gazetesi
Bakan Güler: Nükleerde İhale Değil Yarışma Olacak

akan Güler, Ekonomi Muhabirleri Derneğinin (EMD) düzenlediği toplantıda gazetecilerin gündeme yönelik sorularını yanıtladı. Doğal gaz ve elektrikte kesinti olup olmayacağı yönündeki bir soru üzerine Güler, ''Normal şartlar altında gazda bir kısıntı beklemiyoruz'' dedi. Güler, doğal gazın dışarıdan geldiğine işaret ederek, o ülkelerdeki siyasi durum, tabiat şartları ve diğer koşulların Türkiye'yi etkileyebileceğini söyledi.

Elektrikte de tedbirlerin alındığını aktaran Güler, ''Tüm yaz çalışmalar yaptık. Bilhassa kapasite artırımı ve modernizasyon noktasında yoğun çalışmalara girdik. Yeni yatırımları başlattık'' diye konuştu. Güler, bu çalışmalar kapsamında Borçka Barajını bir yılı öne çektiklerini anımsatarak, barajın bu kış devreye alınacağını bildirdi.

Afşin-Elbistan B santralini geçen kış işletmeye aldıklarını belirten Güler, projenin 2 milyar dolarlık bir yatırımı kapsadığını, bu projenin üzerine kendilerinin de 1,5 milyar dolar katarak, projeyi devreye aldıklarını kaydetti.

Hilmi Güler, yatırımcıları doğal gazdan kömüre, suya ve yenilenebilir enerjiye çekme politikası geliştirdiklerini dile getirerek, kömürde de çok büyük bir atılım olduğunu söyledi. Kömürün daha çok kirli bir yakıt olarak görüldüğünü ifade eden Güler, ''Aslında kömür ABD, Almanya, İngiltere ve Rusya'nın en çok kullandığı kaynaklardan bir tanesi. Bizim bazı yanlış uygulamalarımız da milleti caydırdı'' görüşünü aktardı.

"ÇOĞU YATIRIM DİREKTEN DÖNÜYOR"

Bakan Güler, bu konuda yoğun bir çalışma içinde olduklarını, kapasite artırımına gittiklerini belirterek, Antalya'yı 3,5 senede yüzde 130 büyüttüklerini, ikinci bir Antalya yaptıklarını ifade etti.

Adana'ya yaptığı ziyaretten de bahseden Güler, ''ÇEAŞ-Kepez bölgesine senelerdir hiçbir şey yapılmamış. Sadece buralar sağılmış inek gibi. Süt veren inek gibi. Şimdi bu yatırımların yapılması lazım, bunları yapıyoruz'' diye konuştu. Güler, AB seviyesine gelinmesi için yatırımların artırılması gerektiğine işaret ederek, özel sektörün önünü görmek istediğini söyledi. Bunun için hukuki altyapıları düzelttiklerini dile getiren Güler, çoğu yatırımın ''direkten döndüğü''nü söyledi.

''NÜKLEERDE İHALE DÜŞÜNMÜYORUZ''

Nükleer enerjiye ilişkin bir soru üzerine Güler, ''Nükleerde biz ihale düşünmüyoruz. Nükleerde ihale olmayacak. Tamamen burada bir yarışma olacak. Bu, en ucuz kim verirse ve en kısa zamanda kim yaparsa şeklinde olacak. Yasayı o şekilde hazırladık'' yanıtını verdi.

Kanun maddesindeki ''gerektiğinde'' sözünü açtıklarını ifade eden Güler, özel sektör yapmadığı takdirde, ayrı bir model düşünüleceğini, ama şu anda tercihlerinin özel sektörün yapması olduğunu, belki kamu-özel sektör işbirliğinde gerçekleştirilebileceğine işaret etti.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/bakan-guler-nukleerde-ihale-degil-yarisma-olacak_48765.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!