Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bakan Günay Kimlere Gül Atmak İstiyor?

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nin yenilenmesine ilişkin olarak, "Sanat mekanları kapanıyor, Türkiye'nin sanat yaşamı karartılıyor' diyen arkadaşlarıma buradan gül atmak istiyorum, sadece bir gül atmak istiyorum" dedi.

CNN Türk
Bakan Günay Kimlere Gül Atmak İstiyor?

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nin yenilenmesine ilişkin olarak, "Sanat mekanları kapanıyor, Türkiye'nin sanat yaşamı karartılıyor' diyen arkadaşlarıma buradan gül atmak istiyorum, sadece bir gül atmak istiyorum" dedi. Bakan Günay, yenilenen Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nin açılışında yaptığı konuşmada, 1.5 yıl önce çeşitli karamsarlık tartışmaları ortamında veda edilen bu kültür ve sanat mekanına, İstanbul'un anlamlı bir günde yeniden kavuştuğunu dile getirerek, başta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş olmak üzere, emeği geçenlere teşekkür etti.

Günay, geri bırakılan 100 yıl içinde Türk tiyatrosuna, kültür ve sanat yaşamına emeği geçenleri, Muhsin Ertuğrul ve öncesinden başlayarak şükranlar andığını kaydetti. Son 2 yıl içinde tamamladıkları 17'inci sahneyi dün Zonguldak'ta açtıklarını anlatan Günay, 2007 yılı sonu, 2008 yılı başında, 13 ilde 33 olan sahne sayısını, devlet tiyatrolarının 60. yılında dün akşam itibariyle 39 ilde 50 sahneye ulaştırdıklarını kaydetti.

İstanbul'da son 2 yılda, bugün açılan Muhsin Ertuğrul Sahnesi'yle birlikte 9. yeni sahneyi açtıklarını, bunun 4'ünün Anadolu yakasında olduğunu ifade eden Günay, "Sanat mekanları kapanıyor, Türkiye'nin sanat yaşamı karartılıyor' diyen arkadaşlarıma buradan gül atmak istiyorum, sadece bir gül atmak istiyorum" diye konuştu.

Ankara'ya ve İzmir'e 2 yeni sahne ilave ettiklerini dile getiren Günay, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Sanatın sadece büyükşehirlerin varlıklı semtlerinde yaşayanların değil, tüm Anadolu'da yaşayanların... Özellikle ona ulaşma imkanı maddi ve çeşitli bakımlardan olmayanların asıl hakkı olduğunu düşünerek, son 2 yılda Elazığ, Malatya, Çorum, Samsun ve dün akşam en son Zonguldak'ta devlet tiyatrolarının perdelerini açtık. Kahramanmaraş, Denizli, Manisa ve Aydın'da bu yıl sonuna kadar tamamlanacak. Devlet Tiyatrolarının kuruluşunun 60. yıl dönümünde, 33'ten aldığımız ve 50'ye yükselttiğimiz devlet tiyatrosu sahnesini yıl sonunda 60'a çıkaracağız."

Atatürk'ün "Türkiye Cumhuriyeti'nin temeli kültürdür" sözünü hatırlatan Günay, "Biz kültürümüze, tarihimize, insanımıza, ne kadar sahip çıkarsak, o zaman çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine kararlı adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bakan-gunay-kimlere-gul-atmak-istiyor_75801.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!