Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bakan Günay: Mega Müze'ye Yer Bulun

İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu'nun toplantısına konuk olan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İzmirlilerden, Ege Medeniyetler Müzesi olarak da isimlendirilen mega müzenin yapılmasını istedikleri yeri bir an önce belirlemelerini istedi.

Yeni Asır Gazetesi
Bakan Günay: Mega Müze'ye Yer Bulun

İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu'nun toplantısına konuk olan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İzmirlilerden, Ege Medeniyetler Müzesi olarak da isimlendirilen mega müzenin yapılmasını istedikleri yeri bir an önce belirlemelerini istedi. Bakan Günay, "Daha fazla gecikmeyelim. Müzeler Genel Müdürlüğü'nden uzman ekip göndereyim ve alternatif yerlerden birini belirleyelim. Önümüzdeki yıl programa alalım ve projesini hazırlayarak en kısa zamanda temelini atalım. İzmir'in buna acilen ihtiyacı var" dedi.

Başkandan talep

Bakan Günay, dünkü İzmir programına Tarihi Havagazı Fabrikası'nda düzenlenen Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu Toplantısı ile başladı. Bakan Günay'a hazırladığı dosyayı teslim eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir'i kalkındıracak ve yatırımcı çekecek alanların liman arkası ve İnciraltı bölgesi olduğunu söyledi. Başkan Kocaoğlu, İnciraltı'nı turizm teşvik alanı ilan etmesini isterken, mega müzenin kurulacağı alan konusunda tartışmaların sürdüğünü söyleyedi.

Kocaoğlu, "Bahribaba Parkı, İnciraltı, Agora kazı alanı ile Kadifekale arasındaki bir bölge, Agora yakınındaki katlı otoparkın yıkılması sonrasında kazanılacak alan ve Alsancak Stadı alternatifleri üzerinde duruluyor. Yerle ilgili kesin kararı vermek için Müzeler Genel Müdürlüğü'nden bir heyetin İzmir'e gönderilmesini istiyoruz. Ayrıca kruvaziyer limanın yapılacağı yer konusunda da desteğinizi bekliyoruz" diye konuştu.

Bakan Günay, "İzmir'in Ankara ve Antalya gibi Ege Medeniyetleri Müzesi'ne ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. İnciraltı, Agora arkası, Alsancak Stadı ya da fuar alanı olabilir. Hiçbir dayatmam ve önyargım yok. Ama bunu siz İzmir'in sivil toplum kuruluşları, iş dünyası, valilik, belediye, bilim insanlarını da alarak bir seçim yapmalısınız. 100 yıl sonra 'doğru yer seçmişler' dedirtmek bir marifettir. Bunu yapmaya çalışmalıyız" diye konuştu.

Bakan Günay, AK Parti İzmir İl Başkanlığı'nı da ziyaret etti ardından da Tarihi Agora'da incelemelerde bulundu. Bakan Günay, Agora'nın hemen karşısında bulunan katlı otoparkın Ege Medeniyetler Müzesi olarak belirlenmesine sıcak bakılabileceğini dile getirdi. Günay, Vali Kıraç'tan önerilen yerlerin durumu ile ilgili rapor istedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bakan-gunay-mega-muzeye-yer-bulun_73389.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!