Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

‘Sanat Onuruna Saldırı’

Bakan Günay: Üzüntüyle Karşıladım

“Bir belediye başkanını seçilir seçilmez ilk gerçekleştirdiği uygulamanın bir heykeli kaldırması oluşu talihsizliktir” diyen Bakan Günay, daha önce benzer olaylarda da sanatın, sanatçının ve düşünce özgürlüğünün yanında olduğunu anımsattı.

Cumhuriyet Gazetesi
Bakan Günay: Üzüntüyle Karşıladım

Kültür ve Turizm Bakan Ertuğrul Günay Kemer’deki “Aşk Yağmuru” adlı heykelin, yeni seçilen Belediye Başkanı Mustafa Gül tarafından kaldırılmasını “üzüntüyle karşıladığını” açıkladı. “Bir belediye başkanını seçilir seçilmez ilk gerçekleştirdiği uygulamanın bir heykeli kaldırması oluşu talihsizliktir” diyen Bakan Günay, daha önce benzer olaylarda da sanatın, sanatçının ve düşünce özgürlüğünün yanında olduğunu anımsattı.

Bakan Günay, “Antalya Kemer gibi turistik bir bölgede, tüm turizm bölgelerinde hoşgörü olmalı. Kültüre ve sanata ilgiyi yoğunlaştırıcı eylemlerde bulunulmalı. Sanatın, düşüncenin şiddet içermediği; toplumsal yapımıza geleneklerimize çok ters düşmediği sürece tam bir özgürlük içinde gelişmesi gerektiğine inanıyorum. Sanat, yaratıcılık ancak özgürlüğün olduğu ortamda gelişebilir” dedi.

Bakan Günay, “Panellerde veya etkinliklerde sanatçıya ya da düşünceye karşı yakışıksız davranışlarda bulunulduğunda da üzüntülerimi bildirmiştim” dedi. “Sanat, özgürlükle birlikte kendisini geliştirebilir, özgünlük de ancak özgürlükle mümkündür” diyen Günay, kamunun, yetkililerin ve yerel yönetimlerin de bu düşünceyi içselleştirmesi gerektiğini vurguladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bakan-gunay-uzuntuyle-karsiladim_68038.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!