Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bakan, Halkalı- Gebze Banliyö Hattının Test Sürüşüne Katıldı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Halkalı- Gebze Banliyö Hattı'ndaki çalışmalara ilişkin, "Memnuniyetle ifade etmek isterim ki, 20 kilometrelik Avrupa Yakası, yaklaşık 43 kilometrelik de Anadolu Yakası olmak üzere, her iki hatta da yüzde 81'lik ilerleme sağlamış durumdayız" dedi.

yapi.com.tr
Bakan, Halkalı- Gebze Banliyö Hattının Test Sürüşüne Katıldı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın katılımıyla yüzde 81'i tamamlanan Halkalı-Gebze Banliyö Hattı'nda test sürüşü yapıldı.

Halkalı'dan Kazlıçeşme'ye hareket eden trenin test sürüşü öncesinde Bakan Arslan, makinist koltuğuna oturdu.

Tren Kazlıçeşme İstasyonu'na geldikten sonra Ahmet Arslan burada, hattaki çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Arslan, "Halkalı'dan Gebze'ye mevcut banliyö hatlarının metro standartlarına getirilmesi ve Marmaray araçları kullanılmak suretiyle de 77 kilometrelik güzergahın hiçbir aktarma olmadan bir boydan bir boya 115 dakikada kat edilmesi anlamında çok önemli olan bir projemizin bugün Avrupa Yakası'nda 20 kilometrelik mesafeyi sizlerle birlikte test sürüşüyle geldik" dedi.

"Her iki hatta da yüzde 81'lik ilerleme sağlandı"
Bakan Ahmet Arslan, Kazlıçeşme'den Ayrılıkçeşme'ye kadar olan mevcut sistemi denizin altından bağlandığını ve 5 yıldır da Marmaray araçlarının hizmet verdiğini aktardı. Arslan, "Ancak gerek Anadolu Yakası'ndaki gerek Avrupa Yakası'ndaki banliyö hatlarının tamamen iptal edilmesi ve 3 hatta çıkarılması artı metro standardında hizmet verilmesiyle ilgili süreçlerimiz devam ediyordu. Daha önce ihale süreçlerinde yüklenicilerimizden kaynaklı bir sıkıntı yaşandı ve ihaleyi tekrar yenilemek zorunda kaldığımız için de iş bugünlere kaldı. Ancak memnuniyetle ifade etmek isterim ki, 20 kilometrelik Avrupa Yakası, yaklaşık 43 kilometrelik de Anadolu Yakası olmak üzere her iki hatta da yüzde 81'lik ilerleme sağlamış durumdayız" ifadelerini kullandı.

Hedef aralık sonunda hattı işletmeye açmak
İşin tamamındaki ilerleme oranının yüzde 81 olduğunun altını çizen Bakan Arslan, "Hedefimiz bu sene Ağustos sonu itibariyle kaba inşaatı bitirmek ve daha sonraki 2 aylık periyotta da şimdiden çalışmalarına başladığımız elektrifikasyon ve sinyalizasyon işlerini bitirmek. Sene sonuna kadar test süreçlerini bitirerek bu yıl Aralık sonu itibariyle de inşallah hattın tamamını işletmeye açmak. Bu işte herhangi bir aksama olmadığını ifade etmek isterim" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bakan-halkali--gebze-banliyo-hattinin-test-surusune-katildi_165852.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!