Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bakan Kurum: İstanbul'da Herkes Ev Sahibi Olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, hedeflerinin 20 yıl içerisinde ülkede ne kadar riskli yapı varsa, bunların tamamının yıkılacağını, İstanbul'daki herkesin ev sahibi olacağını söyledi.

yapi.com.tr/AA
Bakan Kurum: İstanbul'da Herkes Ev Sahibi Olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Esenler Belediyesi Kentsel Dönüşüm Merkezi önünde düzenlenen Akıllı Şehir Esenler İş Birliği Protokolü İmza ve Temel Atma Töreni'ne katıldı.

Kentsel dönüşümün ivmesini artırmak adına 81 il valiliğine gönderdikleri genelge kapsamında valiliklerin şehirlerdeki riskli alan ve yapıları tespit edip, Bakanlığa bildireceklerini söyleyen Kurum, yılda 300 bin konut yaparak, bu dönüşümü hızlı bir şekilde devam edeceklerini ve 5 yıllık süreçte 1,5 milyon konutun dönüşümünü amaçladıkladıklarını söyledi.

Bakan Kurum, "Hedefimiz önümüzdeki 20 yıl içerisinde ülkemizde ne kadar riskli yapı varsa, bunların tamamını yatay mimari ve mahalle kültürü anlayışıyla dönüştürmek. Kentsel dönüşümü parsel bazında değil ada, ilçe ve il bazında yapacağız. Bundan böyle de sadece konut üretilmeyecek, kaynaklarımız israf edilmeyecek. Vatandaşlarımıza en iyi yaşam alanlarını sunmaya çalışacağız" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın alt gelir grubu vatandaşların evsiz kalmaması için kendilerine talimat verdiğini anlatan Kurum, "Cumhurbaşkanımızın talimatlarını çerçevesinde 2023 yılına kadar 250 bin sosyal konut yapmayı hedefliyoruz. Bir hafta önce Sayın Cumhurbaşkanımızın bu 250 bin konutluk projenin ilk etabının lansmanını yaptılar ve 50 bin konutluk projemizi açıkladılar. Bu proje, 67 ilimizde yapılıyor. 2+1, 3+1 konutları içeriyor. Bu projemize bugüne kadar 125 bin vatandaşımız başvuru yaptılar. Bu yapıların zemin artı 5'i geçmeyecek yatay şehirleşmeyle medeniyetin ruhuna uygun, insanımızın toprakla temas ettiği şehircilik anlayışına uygun bir şekilde yapılacak. 50 bin konutluk projemizin 6 bin 300 konutu da İstanbulumuz'da yapılıyor. Vatandaşımıza 652 lira taksitle, kira öder gibi hatta kiranın daha da altında ev sahibi yapabilmenin önünü açıyoruz. 240 ay kira öder gibi ev sahibi olabiliyorsunuz. Hedefimiz tüm İstanbullu kardeşlerimizi ev sahibi yapabilmek." diye konuştu. 

http://www.yapi.com.tr/haberler/bakan-kurum-istanbulda-herkes-ev-sahibi-olacak_171344.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!