Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bakan Önünde Ayasofya Tartışması

Ayasofya'nın dış cephe sıvasının kazınması sebebiyle tarihi yapının çürümeye terk edildiğine yönelik Sabah'ın haberinin ardından, bilim adamları tarihi mekânda olağanüstü bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da bizzat başkanlık etti. Toplantıya, İstanbul İl Kültür Müdürü Ahmet Emre Bilgili, 4 Numaralı

Sabah Gazetesi
Bakan Önünde Ayasofya Tartışması

Ayasofya'nın dış cephe sıvasının kazınması sebebiyle tarihi yapının çürümeye terk edildiğine yönelik Sabah'ın haberinin ardından, bilim adamları tarihi mekânda olağanüstü bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da bizzat başkanlık etti. Toplantıya, İstanbul İl Kültür Müdürü Ahmet Emre Bilgili, 4 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu üyeleri, Rölöve Anıtlar Müdürlüğü görevlileri ve Ayasofya Bilim Kurulu üyelerinden oluşan yaklaşık 20 kişi katıldı. Ayasofya Başkanı Haluk Dursun da heyete ev sahipliği yaptı.

'En doğrusunu yapacağız'

Bir süre Ayasofya bahçesindeki Sıbyan Mektebi'nde görüşme yapan heyet daha sonra Bakan Günay ile birlikte Ayasofya'da incelemeler yaptı. İnceleme sırasında tarihi yapıda izinsiz sıva kazısı yaptırdığı belirtilen Bilim Kurulu üyeleri ile 4 numaralı kuruldan bazı üyeler tartıştı. Sıvaların kazınmasına yönelik karar alan Bilim Kurulu üyeleri Ayasofya duvarlarında kalan tuğlaların su geçirmeyeceğini savunurken, koruma kurulundan bazı üyeler bu görüşe karşı çıktı ve tarihi yapının Osmanlı döneminden bu yana sıvalı olduğunu söyledi. Bakan Günay'ın önünde yaşanan tartışmanın hararetlenmesi üzerine, korumalar programı takip eden Sabah ekibini uzaklaştırdı.

Ayasofya'da yapılan izinsiz sıva kazısıyla ilgili sorularımızı yanıtlayan Kültür ve Turizm Bakanı, konuyla yakından ilgilendiğini söyledi. Ertuğrul Günay bu toplantının da konuyu değerlendirmek üzere tertiplendiğini, kendisinin de toplantıya bizzat katılmak istediğini kaydetti. Bilim adamlarının konuyu enine boyuna masaya yatıracaklarını belirten Bakan," Bu iş doğru mu yanlış mı, bu, karara bağlanacak. Bilimsel bir ciddiyetle çalışmak zorundayız. Ayasofya bizim için çok özel bir mekân, konuyu inceleyip en doğrusu neyse onu yapacağız" diye konuştu. Bakan Günay'ın 4 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu üyelerine de "Pazartesi günü (bugün) toplanın ve bu sorunu çözün" talimatını verdiği öğrenildi.

Rapor bekleniyor

Ayasofya'da gerçekleştirilen incelemenin ardından bir rapor hazırlanması bekleniyor. Tarihi yapıda izinsiz kazı yapıldığı yönünde rapor tanzim edilirse kazıya müsaade ettiği belirtilen Ayasofya Bilim Kurulu üyeleri ve yönetimi hakkında savcılığa şikâyette bulunulacak. İstanbul İl Özel İdaresi İmar Yatırım ve İnşaat Daire Başkanlığı raporunda, Ayasofya'nın dış yüzey sıvalarının kazınması ile ilgili resmi bir izin alınmadığına ve kazıma işleminin tarihi yapıyı dış tehditlere karşı korumasız bıraktığına dikkat çekilmişti.

ETİKETLER: kent koruma
http://www.yapi.com.tr/haberler/bakan-onunde-ayasofya-tartismasi_85560.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!