Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bakan Özak: Zeytinburnu Problemli Bölge

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, Zeytinburnu'nda çöken binadan sabah bilgisi olduğunu, kesin bir bilgi olmadan, binanın neden çöktüğünü öğrenmeden kesin bir şey söylemenin mümkün olmayacağını belirtti.

Zaman Gazetesib>Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, Zeytinburnu'nda çöken binadan sabah bilgisi olduğunu, kesin bir bilgi olmadan, binanın neden çöktüğünü öğrenmeden kesin bir şey söylemenin mümkün olmayacağını belirtti.

Zeytinburnu'nun zaten sorunlu bir bölge olduğunu vurgulayan Özak, kentsel dönüşüm projesi ile bu tür olayların önüne geçileceğini söyledi. Türkiye'nin yüz yılda 100 bin insanını ve yüzbinlerce konutunu kaybettiğini belirten Özak, "Özellikle Dönüşüm Alanları Yasası'nı çıkarıyoruz. Bu yasayla Türkiye'de özellikle Marmara'da sorunlu yapı stoklarının yerine sorunsuz, depreme dayanıklı, imarlı, ruhsatlı ve zemin etüdü, jeolojik etüdü yapılmış binalar yapacağız. Bu yasa ile yalnızca gecekonduların rehabilitasyonu değil, kaçak ve depreme dayanıklı olmayan yapıların rehabilitasyonunu yapacağız, tasfiyesini yapacağız veya taşıyacağız" dedi.

Bayındırlık Bakanı Özak, 'Her Yönüyle Trabzon' etkinliklerine katıldı. Girişte basın mensuplarının Zeytinburnu'nda dün gece çöken bina ile ilgili sorularını yanıtlayan Özak, bu konuda detaylı bilgisinin olmadığını, detaylı bilgi edinmeden kesin bir şey söyleyemeyeceğini belirtti. Zeytinburnu'nun zaten sorunlu bir bölge olduğunun altını çizen Özak, kentsel dönüşüm projesi ile bu tür olayların önüne geçeceklerini söyledi. Bakan Özak, Meclis'te görüşülecek olan Dönüşüm Alanları Yasası ile özellikle Marmara gibi sorunlu bölgelerde sorunsuz, depreme dayanıklı, ruhsatlı, imarlı, jeolojik ve sismik etüdü incelenmiş binalar yapacaklarını dile getirdi.

Afet İşleri Genel Müdürlüğü, Başbakanlık Acil Durum Merkezi, belediyeler ve üniversitelerin Türkiye'nin deprem ülkesi olduğunu gözönüne alarak yaptıkları bir çok çalışmalarının bulunduğuna dikkat çeken Özak, "Yapı denetimi ile ilgili 19 ilimizde çalışmalarımız devam ediyor. Çok önemli miktarda metrekareyi, binayı yapı denetimi ile denetledik. Maalesef bu yapılar 1999 depreminden önce yapılmış ruhsatlı veya ruhsatsız yapılar. Bunları yeni deprem yönetmeliğine göre yapılan binalarımızda da yapmamız gerekiyor." diye konuştu.

Karabük, Bartın, Zonguldak ve Kastamonu illerinin tüm bölgelerinin metrekare metrekare depremle ilgili sismik ve jeolojik etüdlerini yaparak kitapçıklar halinde illere verdiklerini belirten Özak, bunu tüm Türkiye'de yaygınlaştırmak istediklerini vurguladı.

Geçen hafta Japonya'da olduklarını hatırlatan Özak, bu konuda Japonya'nın en büyük riski olan ama en büyük tecrübesi olan ülkelerden birisi olduğunu söyledi. Meclis'te bugün görüşelecek olan Mortgage Yasası ile binaların güçlendirilmesi ve yeniden yapılandırılması için de kredi verileceğini ifade eden Özak, "Özellikle bunun finansmanı ile nasıl başa çıkabiliriz, dünya ne yapmış bu konuda. Hem Fas'ta yapılan Kuzey Afrika, Avrupa Büyük Afetler toplantısında hem de Japonya'da bu konular konuşuldu. Mutlaka bugün Meclis'te görüşülen Mortgage yasası ile de güçlendirme ile ilgili maddeler var." dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bakan-ozak-zeytinburnu-problemli-bolge_52031.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!