Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bakan Yazıcı'dan 'Demir' Toplantısı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, son günlerde artan fiyatı nedeniyle gündeme gelen inşaat demiri konusunda sektör temsilcilerini bir araya getirdi. Bakan Yazıcı, ''Hükümet olarak demir fiyatlarının artışından rahatsızız. Sorunun tarafları bizi de rahatlatacak çözümü üretmeli. Rekabet Kurumu, yaşanan artışla ilgili inceleme başlattı'' dedi.

yapi.com.tr / AA
Bakan Yazıcı'dan 'Demir' Toplantısı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Kızılcahamam Kampı'nda ''piyasayı provake eden karşısında bizi bulur'' açıklamasıyla gündeme gelen demir fiyatlarındaki artışı mercek altına aldı. Sektör temsilcilerini bir araya getiren Bakan Yazıcı, demir fiyatlarındaki artışı masaya yatırdı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı binasında gerçekleşen toplantıya, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası Başkanı Şükrü Koçoğlu, Türkiye Demir-Çelik Üreticileri Derneği Başkanı Bayram Yusuf Aslan, Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Emin Sazak ve sektörün diğer temsilcileri katıldı.
    
Toplantıda konuşan Bakan Yazıcı, demir-çelik üreticileri ile inşaat sektörünün birbirinden ayrı düşünülemeyeceğini söyledi. Hükümet olarak demir fiyatlarında yaşanan artıştan duyulan rahatsızlığı Başbakan Erdoğan'ın Kızılcahamam Kampı'nda dile getirdiğini anımsatan Yazıcı, sorunları konuşarak, istişare ederek çözmek gerektiğini ifade etti. Her şeyin serbest piyasa ekonomisi içinde işlediğini ve işlemeye devam edeceğini anlatan Yazıcı, toplantıda, ''Ancak sektör temsilcileri şunu da unutmamalı. Sosyal sorumluluk çerçevesinde bakışımızı sorgulamak ve sorunun çözümü noktasında kabiliyet geliştirmek durumundayız. Hem sektör kendi içinde çözüm üretecek hem de bizler hükümet olarak sizlerin görüşlerini dikkate alarak çözüm üreteceğiz'' değerlendirmesinde bulundu.
    
Demir-çelik sektörü temsilcileri, demirin fiyatının yükselmesinin temel nedeninin ABD dolarında ve hurda demir fiyatlarında yaşanan artış olduğunu ve ortaya çıkan tablodan kendilerinin de rahatsızlık duyduğunu ifade ederken, inşaat sanayicileri ve müteahhitler birliği temsilcileri de fiyatlardaki artışın maliyetleri çok zorladığını, demir fiyatlarındaki dalgalanmaların ve artışın sektörü ciddi sıkıntılar içinde bıraktığını dile getirdiler.
    
İnşaat ve demir sektörü izlenecek
    
Toplantıda, sektör temsilcilerinden oluşan ortak bir çalışma grubunun kurularak tüm bu konulardaki çalışmaların sonuçlarının önümüzdeki hafta içinde Bakan Yazıcı'ya sunulması kararlaştırıldı. Ayrıca bu çalışma grubunun sürekli olması, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda bir izleme ve değerlendirme platformuna dönüştürülmesine karar verildi.
    
Yaklaşık 2 saat süren toplantının ardından AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Bakan Yazıcı, sektör temsilcilerinin sorunlarını dinleme ve anlama noktasında çok faydalı bir toplantı gerçekleştirdiklerini söyledi. Demir-çelik sektöründeki dalgalanmaların mercek altına alınacağını ve incelemelerin bundan sonra düzenli olarak yapılacağını belirten Yazıcı, demir fiyatlarında yaşanan artışla ilgili olarak da Rekabet Kurumu'nun inceleme başlattığını söyledi. Yazıcı, sektörle ilgili olarak yaşanan sorunların kısa vadede çözülmesi için yapılacakları şöyle sıraladı:
    
''Demir fiyatları günlük olarak izlenecek. TÜİK'e demir-çelik başta olmak üzere direkt inşaat ile ilgili kalemlerin fiyatlarındaki artışın izlenip inşaat endeksi oluşturması hususundaki teklifimizi en kısa sürede ileteceğiz. Sözleşme yapıldığı anda toptan ve sabit fiyatla demir alımının mümkün olup olmadığı sektör temsilcileri tarafından değerlendirilecek.''
    
''Durumun bu noktaya geleceğini daha önce gördük''
    
Amaçlarının birilerini suçlamak olmadığını ifade eden Bakan Yazıcı, ''Olayın bu noktaya geleceğini gördüğümüz için sektör temsilcileriyle geçtiğimiz Ağustos ayında da bir toplantı yapmıştık ve burada da çeşitli uyarılarda bulunmuştuk. Hükümet olarak demir çelik fiyatlarındaki artıştan rahatsızız. Sorunun tarafları bizi de rahatlatacak çözümü üretmelidir'' dedi.
    
''Amacımız vatandaşın çıkarını korumak''

Demir-çelik ve inşaat sektörünün Türkiye'deki büyümenin lokomotifi olduğuna dikkati çeken Yazıcı, ''Türkiye demir çelik üretimi ve ihracatı bakımından dünyanın sayılı ülkelerinden. Bu değerimizi koruyarak, sektör temsilcilerinin birbirini anlayarak, dinleyerek, sorunlarımızı kangrene dönüştürmeden çözme mecburiyetimiz vardır. Amacımız hem demir çelik ve inşaat sektörlerinin gelişmesini sağlamak hem de nihai olarak vatandaşımızın çıkarlarını korumaktır'' diye konuştu.

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/bakan-yazicidan-demir-toplantisi_89478.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!