Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bakan Yıldız'dan Özel Sektöre Teşekkür

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, enerji sektöründe 2010 yılı itibariyle yaklaşık 3 bin 500 megavatlık yatırım gerçekleştiğini, bunun takribi tutarının ise 5 milyar dolar civarında olduğunu belirterek, ''Yatırımları için özel sektöre teşekkür ediyorum'' dedi.

yapi.com.tr / AA
Bakan Yıldız'dan Özel Sektöre Teşekkür

Foto: Zekeriya Albayrak (AA)

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, enerji sektöründe 2010 yılı itibariyle yaklaşık 3 bin 500 megavatlık yatırım gerçekleştiğini, bunun takribi tutarının ise 5 milyar dolar civarında olduğunu belirterek, ''Yatırımları için özel sektöre teşekkür ediyorum'' dedi.
    
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) 9. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Enerji Uzmanları Derneği tarafından Hilton Ankara Oteli'nde düzenlenen ''Türkiye'de 2030 Yılına Doğru Enerji Politikaları ve Enerji Düzenlemelerinin Geleceği'' konulu konferansın açılışında konuşan Bakan Yıldız, enerji politikalarından, enerji sektörünün denetlenmesi ve düzenlenmesine kadar hangi açıdan bakılırsa bakılsın, sektörü izlerken küreselleşme nedeniyle uluslararası arenadaki gelişmelerin mutlaka takip edilmesi ve ortaya konulan politikaların da vatandaşlara anlatılması gerektiğini söyledi.
    
Konuyla ilgili bir örnek veren Yıldız, bugün Çin'de her 100 kişiden 4'ünün otomobil kullanabildiğini, 2035 yılına kadar bunun her 4 kişiden 1'ine ulaşmasının beklendiğini belirterek, ''Petrolün en çok etkilediği sektör ulaştırma sektörü. O zaman Çin'de hangi kişinin hangi aracı tercih edeceği ve petrol ve türevlerini hangi oranda kullanacağı bizi direkt olarak ilgilendiriyor'' diye konuştu.
    
Enerji yatırımcısına teşekkür
    
Enerji sektöründe 2010 yılı itibariyle yaklaşık 3 bin 500 megavatlık yatırım gerçekleştiğini, bunun takribi tutarının ise 5 milyar dolar civarında olduğunu bildirdi. Bunun için özel sektöre teşekkür eden Yıldız, ''Türkiye'nin büyümesine, gelişmesine, enerjideki arz güvenliğine katkı sağlayan bütün yatırımcılara teşekkür ediyorum. Bu yatırımların önümüzdeki yıllarda da yapılmasını ümit ediyorum'' dedi. Özel sektörün istikrar ve kar gördüğü yerlerde yatırım yaptığını ifade eden Yıldız, Türkiye'nin özel sektöre bu konularda gerekli şartları sağladığını söyledi.
    
Enerji sektöründe yapılan tahminlerin bazen doğru çıkmadığını ve sektördeki tahminlerin yön değiştirmesinin uluslararası arenada bugün yakından izlendiğini anlatan Yıldız, şöyle konuştu:

''Bugün 20 yıl öncesinden farklı olarak iklim değişikliğiyle alakalı konular konuşuluyor. Eğer başlığımız iklim değişikliği ise mutlaka nükleer santralden bahsetmek durumundayız. Çünkü çevreyi en az kirleten, en az emisyonlu bir enerji kaynağı. Türkiye bu konudaki tercihlerini birçok gerekçe ile yapmıştır. 3 yıl önce ABD şeyl gündeme geldi. Bunun vatandaşa nasıl daha az bedelle ulaşacağını mutlaka oturup düşünmek zorundayız. O yüzden bugün yalnızca kendi yaptıklarımız değil, başka ülkelerin ne yaptığını da çok iyi izlemek ve tahmin etmek zorundayız. Üretim, tüketim alışkanlıkları değişebiliyor, bunların analizlerinin tüm sektör tarafından yapılması gerekiyor.''

9 yıl kadar önce Türkiye'de kullanılan sanayi elektriğinin AB ülkeleri arasında en pahalısı olduğunu belirten Yıldız, şu anda ise sanayi elektriğinde Türkiye'nin ucuz ülkeler arasına girdiğini söyledi.
    
Rüzgar lisansları gecikti
    
Rüzgar lisanslarında EPDK'nın biraz geciktiğini de belirten Yıldız, bu konunun hızlandırılması gerektiğini söyledi. Yıldız, ''Arkadaşlarımız bu konuda EPDK ile karşılıklı fikir alışverişinde bulunuyor. Tekli başvurularda lisanslar verilmeye başladı, fakat çoklu başvuruların da hızlıca bitirilmesi lazım'' diye konuştu. Yenilenebilir Enerji Kaynakları Kanunu'nun yakında TBMM Genel Kurulunda görüşülmeye başlayacağını da belirten Yıldız, alım fiyatları konusunda bir yükseltme yapılmayacağını, bu konuda kimsenin beklentiye girmemesi gerektiğini bildirdi.
    
Bu konuda yapılacak sübvansiyonun teknoloji sahibini mi, tüccarı mı, sanayiciyi mi, vatandaşı mı ilgilendirdiğinin bilinmesi gerektiğini kaydeden Taner Yıldız, şimdiye kadar 300 milyar dolar civarında sübvanse edilen yenilenebilir enerji kaynaklarının nasıl daha az finanse edileceği konusunda bir kısım ülkelerin de karar almaya başladığına dikkati çekti.

ETİKETLER: enerji
http://www.yapi.com.tr/haberler/bakan-yildizdan-ozel-sektore-tesekkur_83950.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!