Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bakanlık Faciadan önce 8 Mevzuata Aykırılık Tespit Etmiş!

Karaman’ın Ermenek ilçesindeki Has Şekerler şirketine ait maden ocağında 18 işçinin katledildiği faciadan önce Çalışma Bakanlığı’nın işletmede sekiz mevzuata aykırılık tespit ettiği ortaya çıktı.

yapi.com.tr
Bakanlık Faciadan önce 8 Mevzuata Aykırılık Tespit Etmiş!

Birgün Gazetesi'nin haberine göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, HDP İstanbul milletvekili Levent Tüzel'in soru önergesine verdiği yanıtta, kazadan dört ay önce Haziran ayında gerçekleştirilen denetimde ilkyardım talimatlarından onarım gereken bölgelere kadar çok sayıda eksikliğe yer veriliyor.

Buna göre cevapta şöyle deniyor:

- “Yeraltı ocağındaki ilkyardım odasında uygun talimatlar bulunmamaktadır.”

- Ocakta zincirleme patlamaları engellemek amacıyla kurulması gereken, yerdeki kömür tozunun bastırılmasını sağlayarak havaya kalkmasını önleyecek herhangi bir patlama barajı (taş tozu veya su kullanılarak oluşturulmuş) bulunmamaktadır.

-“Ocak genelinde bacalarda yapılan ilerleme ve hazırlık çalışmalarında kontrol sondajları yapılmamaktadır. Ocak genelinde tahkimat bağlarının fırça, kama ve takoz ıie irtibatlandırılması ve çintilerin yan ve üstlerden galeri cidarına sıkılanması hususunda eksikler bulunmaktadır.”

-“Yan baskılar sonucunda kesitin daraldığı ve düzenli olarak tamir tarama yapılması gereken bölümler mevcuttur.”

-“İşyerinde yangın tatbikatı yapılmış olup özellikle yeraltı ocağında yaşanabilecek bir acil durum hususunda ve genel meydana gelebilecek acil durumlar hususunda güvenlik tatbikatı yapılmamıştır.

-“Yeraltı ocağında toplam altı adet bekleme barajı bulunmaktadır. Bu barajların arkasında kalan galerilerdeki gaz miktarının ölçümü için numune borusu bulunmamaktadır.”

-“Çalışanlara verilen çizmeler malzeme düşmesi ve darbeye karşı burun koruyucu özellikte değildir.”

-“Yeraltı ocağında martopikör ile çalışan çalışanların maruz kaldığı titreşimin boyutları ve buna özgü sağlık muayeneleri ile ilgili herhangi bir kayıt görülememiştir."

Ermenek'te 2014'te üç işyerinin faaliyeti durduruldu

Bakanlık ayrıca 2014 yılında Ermenek bölgesinde faaliyet gösteren üç işyerine bağlı dokuz kömür işletmesinin çalışmalarına da denetim sonrası son verildiği belirtti. İşyerlerinden birinin denetimde tespit edilen ihlalleri gidermesinin ardından yeniden faaliyete geçtiği ifade edildi.

Cevapta ayrıca sadece beş yılda denetlenen 30 bin 702 maden sahasının neredeyse yarısına tekabül eden 13 bin 908 tanesinin faaliyetlerinin de durdurulduğu vurgulandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bakanlik-faciadan-once-8-mevzuata-aykirilik-tespit-etmis_129039.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!