Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

‘Sırada 249 Ermenek Daha Var’

TMMOB Yürütme Kurulu üyesi Torun: Soma’dan sonra ‘250 Soma daha var sırada’ demiştik. Ermenek’ten sonra ‘Sırada 249 Ermenek var’ diyoruz.

yapi.com.tr
‘Sırada 249 Ermenek Daha Var’

Soma’da yaşanan ve 301 işçinin yaşamını yitirdiği katliamdan sonra diğer madenlerde yaşanabilecek yeni kazalara dikkat çekmek için “Sırada 250 Soma daha var” diyen TMMOB Yürütme Kurulu Üyesi ve Maden Mühendisleri Odası Eski Başkanı Mehmet Torun, Ermenek’te yaşanan su baskınından sonra “Sırada 249 Ermenek var’’ dedi.

Birgün Gazetesi'nin haberine göre, Torun, Ermenek’te yaşanan olayın sadece teknik olarak ele alınmasının yanlışlığına dikkati çekerek, “Bu siyasi, insani bir olay; tartışılması, konuşulması gereken artık bu. İçerdeki su mu çamur mu, ne kadar çekilir, ne kadar sürede çekilir, artık bunların anlamı kalmadı. 301 kişi öldü Soma’da, sonra 35 madenciyi bir bir, iki iki kaybettik, şimdi 18 kişi toprağın altında. Bir tane siyasetçi, bürokrat koltuğundan kalkmadı, artık neyi konuşacağız. Sözün bittiği yer... Söylüyorum tesiri yok, sussam gönül razı değil diyor şair, susmamak lazım. Israrla anlatmak gerekiyor. Bu zihniyet, vahşi kapitalizm, ucuz emek, ucuz işgücü, sermaye birikimi modeli devam ettikçe madencileri kaybetmeye devam edeceğiz. Soma’dan sonra ‘250 tane Soma var’ demiştik, şimdi 249 Ermenek var demek lazım’’ diye konuştu.

Şırnak’taki madenlerin gözden çok uzak olduğunu, ne olup bittiğinin bilinmediğini vurgulayan Torun, “Bundan sonra Zonguldak’ta da, Kütahya’da da, diğer madenlerde de bunlar yaşanabilir” diye konuştu.

Şimdi de ahtapot hikayesi

Ermenek’teki kurtarma çalışmalarında kamuoyundaki tepkiyi yatıştırmak için uydurma hikâyeler anlatıldığını, bunlardan birinin de ‘ahtapot’ olduğunu ifade eden Torun, “Ahtapot dedikleri su tulumbası. O da bir işi yaramadı, iki gün oyaladılar kamuoyunu. Madendeki çamurun temizlenmesi zaman alır’’ dedi. İşçilerin hayatından umudun kesildiğini de belirten Torun, “Afşin’de 2011’den beri 9 can hâlâ toprak altında. Umarım bu arkadaşlarımız bir an önce çıkartılır’’ şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sirada-249-ermenek-daha-var_125922.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!