Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bakanlık, Koruması Gereken Alandaki Tesisini Büyütüyor

Tarım ve Orman Bakanlığı, Bodrum’daki doğal sit alanındaki tesisini büyütmek için izin aldı.

yapi.com.tr
Bakanlık, Koruması Gereken Alandaki Tesisini Büyütüyor (Fotoğraf: AA)

Ormanların korumasını sağlamakla görevli Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 4. Bölge Müdürlüğü’ne ait Bodrum Torba’daki turizm konaklama tesisinde büyümeye gidiliyor. 24 Ocak’ta projeye ilişkin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvuruda bulunuldu.

Cumhuriyet’ten Şeyda Öztürk’ün haberine göre; Muğla Valiliği projeye “Çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir” kararı verildiğini açıkladı. Bu onayla birlikte Tarım ve Orman Bakanlığı, alanda genişleme çalışmalarına başlayacak. Usuluk Koyu Tabiat Parkı’ndaki tamamı devlet mülkiyetindeki ormanlık alanı kapsayan bölge ayrıca “2. Derece Doğal Sit Alanı” ve “Önemli Doğa Alanı” olarak tescilli.

Kamuda tasarruf paketinin açıklamasından birkaç gün sonra onay verildiği belirtilen projeyle bakanlığın kasasından 487 milyon 297 bin TL çıkacak. Bölgede bulunan 77 konaklama birime daha önce 29 adet villa tipi birim eklenmişti. Yeni onayla birlikte 106 olan birim sayısı 136’ya çıkarılacak.

Bakanlık, 77 birimin yer aldığı 119 ada 6 parselde yapılmak istenen 26 kır evi ve 30 odalı konaklama ünitesi için 2021’de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvurmuştu. Ancak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, başvurulan projeye onay verilmeden alanda çalışmalara başlandığını tespit etmişti. Bunun üzerine projeye Çevre Kanunu’nun 20. maddesi kapsamında para cezası kesilmişti.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bakanlik-korumasi-gereken-alandaki-tesisini-buyutuyor_204799.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!