Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bakanlık Zeytinlikleri Rahat Bırakmıyor

Çeşme’nin Germiyan köyü sınırlarında kurulmak istenen taş ocağı ve kırma tesisine verilen 3 ÇED onayı yargı kararlarıyla iptal edilmesine karşın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 4.’sü için harekete geçti. Üstelik Danıştay’ın, “Yakında zeytinlikler var, olmaz” görüşü de dikkate alınmadı.

yapi.com.tr
Bakanlık Zeytinlikleri Rahat Bırakmıyor

Çeşme’nin Germiyan Köyü sınırlarında kurulmak istenen taş ocağı ve kırma tesisine verilen 3 ÇED onayı yargı kararlarıyla iptal edilmesine karşın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 4.’sü için harekete geçti. Üstelik Danıştay’ın, “Yakında zeytinlikler var, olmaz” görüşü de dikkate alınmadı.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre Germiyan köylüleri, yörelerinde çalıştırılmak istenen taş ocağına karşı yıllardır mücadele ediyor. İzmir Valiliği’nin daha önce 3 kez verdiği “ÇED gerekli değildir” kararı, yargı kararlarıyla iptal edildi. Danıştay 14. Dairesi kararlarında, Zeytincilik Yasası’na vurgu yapılarak bu tesisin yaşama geçirilemeyeceğine dikkat çekildi. Ancak Bakanlık, 11 Haziran’da Ankara’da İzin ve Denetim Komisyonu Toplantısı’nda konunun yeniden ele alınacağını duyurdu.

Köylülerin avukatı Şehrazat Mercan, toplantıdan bir gün önce Germiyan’da alternatif buluşma düzenleyebileceklerini belirterek, “Bu kadarına pes. ÇED iptal kararlarının son ikisinde, açıkça zeytin ağaçlarının zarar görebileceğine dikkat çekiliyor. Bu kadar özel bir kanun ortadayken, ‘Toz olmayacak, yolları da sulayacağım” diyemezsiniz” dedi. Mercan, bu tür tesislerin Çeşme Yarımadası’nın yerleşimden, ekilebilir yerlerden, turizm alanlarından uzak bölgelerde, planlama kapsamında yapılması gerektiğini de vurguladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bakanlik-zeytinlikleri-rahat-birakmiyor_165990.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!