Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bakanlık'tan Çinli Mühendis' Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Yabancı İstihdamı Kanun Tasarısı ile sahte mühendislere kapı açıldığı ve tüm memuriyetlerin yabancılara açıldığı iddiasında bulunan TMMOB'a yanıt verdi. Bakanlık, yabancı mimar ve mühendisin Türkiye'de çalışabilmesi koşullarında bir değişiklik olmadığını açıkladı.

yapi.com.tr
Bakanlık'tan Çinli Mühendis' Açıklaması

Çalışma Bakanlığı, Meclise gönderilen Yabancı İstihdamı Kanun Tasarısına ilişkin TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı'nın iddiaları üzerine bir açıklama yaptı. Hürriyet'in haberine göre, Bakanlık yetkilileri, tasarıda, diğer kanunlarla sadece Türk vatandaşlarınca yapılabileceği düzenlenen iş ve mesleklerin yabancılara açılmasına ilişkin bir hüküm bulunmadığına dikkat çektiler.

Ülke menfaatlerinin gerektirdiği durumlarda...

"Tasarı ile sadece ülke menfaatlerinin gerektirdiği hallerde Bakanlar Kuruluna, Kanunlarda yalnızca Türk vatandaşlarına hasredilen iş ve mesleklerin yabancılar tarafından, kamu görevlisi olunmaması kaydıyla, icrasına izin verilmesi konusunda yetki verilmektedir" denildi.

Yapılan açıklamada "Buradan anlaşılacağı üzere ne 'sadece Türk vatandaşlarınca yapılabilecek işlerin yabancılara açılması' ne de 'bütün memuriyetlerin yabancılara açılması' kesinlikle söz konusu değildir" vurgusu dikkat çekti.

Tüm yabancılara kapı açılmıyor

İlgili kanun tasarısı ile 'bütün yabancılara kapıların açılmasının' da söz konusu olmadığı belirtilerek, "Aksine tasarıda nitelikli yabancıların ülkemizde ihtiyaç duyulan alanlarda çalışabilmesine ilişkin düzenlemeler yer almaktadır" denildi.

Yabancı mimar ve mühendislerin ise 2003 tarihli Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkında Kanun ve kanunun uygulama yönetmeliği hükümleri kapsamında Türkiye’de zaten çalışabildikleri vurgulandı. Ancak bu kapsamda çalışacak yabancı mimar ve mühendislerin bu unvanla çalışabilmesi için YÖK tarafından tanınan üniversitelerden alınmış diplomalarının olması gerektiği belirtildi. Ayrıca TMMOB'a üye olmaları ve asgari ücretin en az dört veya altı buçuk katı tutarında bir ücret ödenmesi şartları bulunduğu anımsatıldı.

Şartlar değişmiyor

"Dolayısıyla kanun tasarısı ile yabancı mimar ve mühendislere yeni bir hak verilmemekte sadece mevcut uygulamada karşılaşılan sorunların çözümüne ilişkin bazı düzenlemeler yapılmaktadır. Bununla birlikte kanun tasarısı yukarda sayılan ve yabancıların karşılamaları gereken şartlara ilişkin bir değişiklik içermemektedir. Buna ek olarak kanun tasarısında yabancı mimar ve mühendislere özelinde istisna haklar sağlayan herhangi bir düzenleme yer almamaktadır" denildi.

Açıklama şöyle devam etti:

Yabancı mimar ve mühendislerin Türkiye’de çalışabilmesi için karşılamaları gereken şartlarda bir değişiklik yapılmadığı, bu kimselerin Türkiye’de çalışabilmek için YÖK tarafından tanınan üniversitelerden alınmış diplomalarının olması gerektiği, bu kimselere ödenecek en düşük ücretin brüt asgari ücretin dört katı ( 2015 yılının ilk altı ayı için 4806 TL ) olması gerektiği düşünüldüğünde; Kanun tasarısının getirdiği düzenlemeler sonucu denetimsizliğin ortaya çıkacağı, mühendislerin sahte belgelerle veya kaçak olarak çalışmasının mümkün kılınacağı, mimar ve mühendis olan bu yabancıların üçüncü dünya ülkelerinden geleceği, bu kimselerin nitelik düzeylerinin düşük olacağı ve düşük ücretle çalıştırılacağı iddiaları temelsiz kalmaktadır.

Bunun yanı sıra kanun tasarısında Suriyeli geçici korunanlar ile doğrudan alakalı hiçbir düzenleme bulunmamaktadır.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bakanliktan-cinli-muhendis-aciklamasi_128595.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!