Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bakanlıktan Seveso Yönetmeliği Açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tuzla’daki Organize Deri Sanayi Bölgesi’nde nitrik asit (kezzap) üretimi yapan bir fabrikada meydana gelen sızıntı sonrası yapılan açıklamaların gerçeği yansıtmadığını savundu

yapi.com.tr
Bakanlıktan Seveso Yönetmeliği Açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yazılı açıklamada, büyük endüstriyel kazalar konusunda uygulamadan sorumlu yetkili idarelerin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı(ÇŞB), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) ile Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı olduğu anımsatılarak; "Avrupa Birliği ülkelerinde de ülkemizdekine benzer şekilde büyük endüstriyel kazalar ile ilgili uygulamalar yetkili otoritelerin koordinasyonu ile yürütülmektedir" denildi.

Tuzla’daki Organize Deri Sanayi Bölgesi’nde yaşanan kimyasal sızıntı sonrası dün (06 Ağustos Perşembe) bazı basın organlarında Seveso Yönetmeliği'nin 2010 tarihinde yayınlandığı, ancak yürürlüğe girmediği ve bu kapsamda bulunan 20 bine yakın tesisin olduğuna ilişkin gerçeği yansıtmayan haberler yayınlandığının savunulduğu açıklamada; 'Büyük Endüstriyel Kazaların Kontrolü Hakkında Yönetmelik'in 18 Ağustos 2010 tarihli ve 27676 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiği ve tehlikeli madde bulunduran tesislerin bu tarih itibariyle bildirim yapmakta oldukları ifade edildi.

Ancak!

Ancak 30 Haziran 2012 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 'İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun yayımlanması ile Yönetmeliğin güncellenmesi ihtiyacının ortaya çıktığının belirtildiği açıklamada şu görüşlere yer verildi:

"30 Aralık 2013 tarihinde yönetmelik tekrar revize edilerek yayımlanmıştır. İlgili tesislerin alt yapılarını oluşturabilmeleri amacıyla kaza sonucu alınacak tedbirleri önlemek üzere yapılacak çalışmaların yer verildiği güvenlik raporu ile kaza müdahalelerinin usul ve esaslarını içeren dahili acil durum planının hazırlanması alt yapı ve eğitim kapasitesi gerektirdiği için, söz konusu rapor ve planın hazırlanmasına 01/01/2016 tarihine kadar, harici acil durum planlarının AFAD tarafından hazırlanmasına 01/01/2017 tarihine kadar süre verilmiştir.

Ayrıca, tesis sayıları hakkında kamuoyunu yanıltan bilgiler ortaya atılmıştır. Büyük Endüstriyel Kaza riski taşıyan kuruluşların belirlenmesi amacıyla Bakanlığımız Çevre Bilgi Sistemi bünyesinde faaliyet gösteren 'Seveso Bildirim Sistemi'ne 06 Ağustos 2015 tarihi itibariyle toplam 8 bin 389 adet bildirim yapılmıştır. Buna göre 384 adet üst seviyeli, 486 adet alt seviyeli olmak üzere 870 adet kuruluş yer almaktadır. Bildirimi yapmış 7 bin 519 kuruluş kullandıkları maddeler ile depolayabilecekleri madde miktarlarının düşük olmasından dolayı kapsam dışı kalmıştır.

Üst seviyeli kuruluşlar, hazırlamaları gereken Güvenlik Raporunu hazırlanmasına ilişkin 'Büyük Endüstriyel Kazalarla İlgili Hazırlanacak Güvenlik Raporu Tebliği', 24.01.2015 tarih ve 29246 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Üst seviyeli kuruluşlarda yaşanabilecek kazaların önlenmesi ve gerekli tedbirlerin alınması amacıyla hazırlanacak olan Güvenlik Raporunun incelenmesine ilişkin sorumluluk ÇSGB’dedir.

Üst seviyeli bir kuruluşta olabilecek kazalara müdahale amacıyla hazırlanacak Dahili Acil Durum Planlarının incelenmesi sorumluluğu Bakanlığımızdadır. Söz konusu kazanın kuruluş dışına taşması durumu Harici Acil Durum Planlarının konusu olup, sorumlu kurum AFAD’dır.

Alt seviyeli kuruluşlar, hazırlamaları gereken Büyük Kaza Önleme Politikası Belgesine ilişkin 'Büyük Kaza Önleme Politika Belgesi Tebliği', 04.08.2015 tarih ve 29435 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır.

Bakanlığımızca söz konusu tesisler sürekli denetlenmekte olup, Yönetmelik kapsamında bildirim yapmadığı tespit edilenlere Bakanlığımızca idari yaptırım uygulanmaktadır".

http://www.yapi.com.tr/haberler/bakanliktan-seveso-yonetmeligi-aciklamasi_133245.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!