Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bakımsızlıktan Yok Oluyor

Bir tarihi kale daha bakımsızlığın ve hoyratlığın kurbanı olmak üzere. İstanbul’daki tarihi kalelerin arasında en özgün mimarisi ile dikkat çeken Rumeli Feneri Kalesi, adeta kaderine terk edilmiş.

yapi.com.tr
Bakımsızlıktan Yok Oluyor

Evrensel'den Selçuk Arslan'ın haberine göre, Ceneviz kalesi olarak da bilinen Rumeli Feneri Kalesi, Avrupa kıtasının güneydoğusu, Karadeniz’in Marmara denizi ile birleştiği son noktada, yarımadanın kuzeye açılan ucunda 18. yüzyılda Rum mimar tarafından inşa edilmiş. 400 yıl askeri amaçlarla kullanılan ve ayakta kalan Rumeli Feneri Kalesi, bakımsızlıktan ve ziyaretçilerin verdiği zarardan dolayı harabeye dönmüş durumda. Hem güvenlik hem de temizlik konusunda ciddi sıkıntılar yaşayan kale  adeta çöplüğü andırıyor.

İhtişamından eser yok

Tarihteki işlevi ve ihtişamından çok uzak bir görüntü içinde olan Rumeli Feneri Kalesi şimdilerde insanlara günübirlik vakit geçirmek, çeşitli yerlerinde fotoğraf çektirmek ve kemerleri içinde mangal yakmaktan öte bir işlev göremiyor. Kalenin kuleleri çeşitli tahribatlar sonucu özgün formunu kaybetmiş.

Kulelerin merdiven basamaklarında, duvarlarında yıkılma ve iç mekanda bitki oluşumlarıyla adeta bir harabeyi andırmakta. Bu durumdan hem köylüler hem de ziyarete gelen turistler şikayetçi.

Başvurular sonuçsuz kaldı

Rumeli Feneri Muhtarı Şafak Kılınç, kalenin tadilatı için yaptığı tüm başvuruların sonuçsuz kaldığını belirterek “Kalenin durumu içler acısı. Burçları, kapısı ve duvarları yıkılmış durumda. Elimizde bir yetki olmadığı için herhangi bir şey yapamıyoruz. Tarihi mirasımıza sahip çıkılmalı ve yok olmasını önlemeliyiz. Kalenin bir an önce turizme açılması lazım. Bu hem köyümüz hem de Sarıyer’imiz için yeni bir ekmek kapısı olabilir. Böyle tarihi bir yapının tanıtılması konusunda da ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Biz köylüler olarak elimizden geleni yapıyoruz. Yetkililerden de aynı duyarlılıkla hareket etmelerini bekliyoruz” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bakimsizliktan-yok-oluyor_127725.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!